czwartek, 21 listopada 2019

Program pilotażowy udostępnienia lasu dla turystów, bushcrafterów.

Dziś jest wielki dzień! Gdyż to właśnie dziś rusza program pilotażowy Lasów Państwowych umożliwiający biwakowanie!
Tak od dziś można na legalu spać w lesie. Na razie jeszcze nie wszędzie, jedynie na obszarach wyznaczonych przez LP.  Obszary te zostały wytyczone w Leśnych Kompleksach Promocyjnych, na szczęście sprawa jest rozwojowa, więc jeśli pilotaż się uda, a ludzie - czyli my - uszanujemy dobrą wolę LP i przyrodę, jest szansa na rozwój akcji na całą Polskę i powstanie polskiego odpowiednika skandynawskiego prawa do biwakowania.My mamy to szczęście, że w niedalekiej okolicy jest kilka obszarów objętych pilotażem :) Co więcej niedługo będę miał okazję spotkać się z  RDLP Poznań i rozmawiać o projekcie.

By sprawdzić, gdzie są obszary udostępnione do biwakowania należy wejść na stronę https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy?fbclid=IwAR0_7Ia1SvDctKcERPyCBvVy4AEQ1eNwl8Sl60z2awg7FKfla52xmPxEZQw

Lub w aplikacji Bank Danych o Lasach.

Kolejnym krokiem jest wybranie map BDL i  warstwy - mapy zagospodarowania turystycznego. Wtedy zobaczymy miejsca ogniskowe, wiaty itd. oraz obszary biwakowe (zaznaczone na pomarańczowo) Można też wybrać samą warstwę OBSZARY PILOTAŻOWE BUSHCRAFT I SURVIVAL, pozwoli to na łatwiejsze i szybsze znalezienie miejsc.

Kolejnym krokiem jest spakowanie się i ruszenie w teren ;) Warto przed wyjazdem wysłać maila do  Nadleśnictwa z informacją o planowanym biwaku. I spokojnie nie jest to sposób na inwigilację, a ma pomóc w prowadzeniu statystyk w celu rozwoju projektu.

Na sam koniec pamiętajmy o kilku zasadach:

  • Dbaj o przyrodę.
  • Biwakuj rozsądnie nie niszcz poszycia, drzew, krzewów itd.
  • Nie palimy ognisk poza miejscami wyznaczonymi.
  • Zabieramy śmieci ze sobą
  • Sprawy fizjologiczne maskujemy i ukrywamy.
  • Psa zabieraj na biwak ale trzymaj go zawsze na smyczy.
  • Biwakujemy w małych grupach (4 osoby) max 2 noce w jednym miejscu.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza