poniedziałek, 25 czerwca 2018

Jaka pojemność plecaka?

Plecak, zaraz po butach najważniejszy element wyposażenia, bo jednak w nim przenosimy cały nasz turystyczny dobytek. Wybór odpowiedniego plecaka to ważne i dość ciężkie zadanie, które stoi przed każdym trekkerem, turystą, survivalowcem czy kto tam, kim jest.


Jednym z kluczowych jest wybór odpowiedniej pojemności. Stanowi o tym odpowiedź na kilka pytań:
  • Czy zabierasz całe jedzenie ze sobą, czy uzupełniasz po drodze?
  • Czy zabierasz ze sobą namiot, a może sam tarp lub śpisz w schroniskach/kwaterach?
  • Czy wybierasz się na jeden dzień, czy wielodniowy trekking?
  • O jakiej porze roku wędrujesz?
Nie ma czegoś takiego jak plecak uniwersalny. Ten dobry na jeden dzień w lesie czy górach, nie nada się na weekendowy/kilkudniowy trekking, i odwrotnie, wielki plecak na jeden dzień w teren to zły pomysł.

Na jednodniowy wypad w teren w zupełności wystarczy plecak o pojemności 20l. Zmieścimy w nim coś do jedzenia, mapę, kompas, dodatkowy ciuch, zapas wody. W przypadku zabierania lustrzanki trzeba albo doliczyć torbę, albo wziąć plecak o pojemności około 30l. Niezależnie który z nich wybierzemy, musimy pamiętać, by przy takim lekkim i krótkim trekkingu nie ładować do plecaka więcej niż 5-8 kg, małe plecaki nie najlepiej przenoszą obciążenia i po całym dniu możemy odczuwać ból pleców. Wiem, przy sprzęcie foto to z 20kg można nieść, ale fotograf terenowy to harpagan i nie wpisuje się w standardy turystyczne ;)


Natomiast przy weekendowym wypadzie (takim na 2-4 dni) powinna wystarczyć pojemność 40-50l. Do takiego wora zmieścimy już śpiwór, jedzenie, obóz i zapas ciuchów na kilka dni w terenie. Dodatkowo plecak o takiej pojemności wyposażony jest - przynajmniej powinien być - w wygodny system nośny z pasem biodrowym, który przenosi obciążenie, dzięki czemu waga 10-15kg nie sprawia jakiegoś wielkiego problemu zdrowemu i dorosłemu wędrowcy.


Na dłuższe wypady, jeśli 50l nie starczy, powinniśmy zaopatrzyć się w plecak 60+10 lub jeszcze większy, np. 70-80l. Pojemność pozwala na spakowanie się na długi wypad, z pełnym wyposażeniem i zapasami. Takie plecaki pozwolą na "komfortowe" przenoszenie obciążenia rzędu 15-30kg. Chociaż trzeba pamiętać, że 15kg to taka bezpieczna granica dla większości ludzi, a w naprawdę długich trasach nie powinniśmy przekraczać 25kg, bo wędrówka będzie męcząca.My zazwyczaj idąc w teren na kilka dni w sezonie letnim staramy się mieścić w 10-15kg, a w zimowym w 15-20. Dzięki temu możemy wygodnie się przemieszczać, nie odmawiając sobie komfortu i luksusu na biwaku :)

Dlatego w szafie powinny znaleźć się co najmniej dwa plecaki. Taki o pojemności około 60-70l, który sprawdzi się przy wielodniowych wyjazdach, i taki około 20-30l na jednodniówki czy weekendy.

Przy poszukiwaniu i wyborze plecaka należy zwrócić uwagę na rozmiar, gdyż producenci coraz częściej robią plecaki w rozmiarach S/M/L lub M/L/XL, które są dostosowane do konkretnej długości pleców, a gdy źle wybierzemy rozmiar, to obojętnie od wagi czy regulacji będziemy się męczyć.

Pamiętajcie, że nie ma normy według której powinni podawać pojemność plecaków, dlatego czasem plecak o rzeczywistej pojemności 20l jest opisany jako 40, a taki co niby ma 40l jest np. bardziej 50 czy czasem nawet 60 ;) Powinniśmy patrzeć też na wymiary w cm, a przede wszystkim plecak przymierzyć i sprawdzić jak leży. Nie każdy plecak jest dla każdego, a źle dobrany wór to najgorsza rzecz zaraz po źle dobranych butach ;)


I jeszcze porada o tym jak wyregulować plecak ;)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz