sobota, 1 lipca 2017

Jak ograniczyć wilgoć w namiocie

Mamy lato, więc sezon wakacyjny, biwakowy itd. jest w pełni. Często przychodzi nam borykać się z dużą wilgocią w namiocie, czasem nic z tym nie zrobimy, ale stosując się do poniższych zasad możemy zniwelować ją do minimum.


Podstawą, by nie martwić się o wilgoć jest wybranie namiotu o dwupowłokowej konstrukcji - sypialnia i tropik osobno - to pozwoli ograniczyć w dużej mierze wilgoć w najbliższym otoczeniu (zostanie na tropiku).
Ważne jest, żeby namiot miał odpowiedni i sprawny system wentylacji - tak, by powietrze mogło swobodnie się cyrkulować i być wymieniane.
Jednak sama wentylacja to nie metoda na problem, gdyż musimy namiot rozbić tak, by łapał wiatr i wszelkie ruchy powietrza w wentylatory. W celu jeszcze lepszej walki z wilgocią dobrze jest wybrać namiot z dwoma wejściami, które pozwolą na szybką wymianę powietrza.


Gdy już mamy odpowiedni namiot można jeszcze:
 • Na noc zostawić uchylone wejścia.
 • Otwory wentylacyjne otworzyć na full!!!
 • Dobrze napiąć namiot, by nigdzie tropik nie opierał się o sypialnię.
 • Ograniczyć ilość mokrych, wilgotnych rzeczy w środku.
 • W miarę możliwości nie gotować we wnętrzu (to też kwestia bezpieczeństwa ;))
 • W przypadku biwaku na trawie warto kłaść dodatkową podłogę, folię, koc nrc - w przypadku ultralajtowych namiotów niezbędne, coby podłogi nie rozerwać.
 • Unikać wilgotnego terenu na biwak.
 • Wybierać przewiewne miejsce na obozowisko.

Oczywiście powyższe zasady nie gwarantują uniknięcia wilgoci, ale z pewnością zmniejszą jej ilość w naszym lokum. Dotyczą również biwakowania w innych porach roku oraz w trakcie zimowych noclegów.
3 komentarze:

 1. Jakich namiotów używasz? Na rynku jest za dużo opcji i czlowiek sie gubi... Moze cos polecisz w rozsądnych pieniądzach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kolekcji mam 8 namiotów i kilka innych systemów noclegowych. Są to namioty obozowez trekkingowe, duże, małe, lekkie itd. A do czego potrzebny jest Ci namiot trekking, rower, spływy, ile osób, jaka waga, budżet, czy całoroczne używanie czy tylko sezonowe itd?

   Usuń
  2. W kolekcji mam 8 namiotów i kilka innych systemów noclegowych. Są to namioty obozowez trekkingowe, duże, małe, lekkie itd. A do czego potrzebny jest Ci namiot trekking, rower, spływy, ile osób, jaka waga, budżet, czy całoroczne używanie czy tylko sezonowe itd?

   Usuń