sobota, 3 grudnia 2016

Jakie to Pióro - książka

Zapewne każdy z nas nieraz i nie dwa znalazł jakieś pióro podczas wypraw w busz.  Już samo znalezienie to fajna sprawa, ale możliwość rozpoznania czyje to piórko jest sprawia największa frajdę. No ale mało kto umie rozpoznać od tak, a nawet jeśli to długo się uczył, oczywiście najlepszą opcją jest poprosić jakiegoś ornitologa czy kogoś innego znającego się na tym fachu. A co jeśli nie znamy nikogo takiego? Wtedy powinniśmy rozejrzeć się za różnymi publikacjami o ptakach. I bardzo fajną w aspekcie rozpoznawania piór jest książka pt. JAKIE TO PIÓRO? autorstwa Einharda Bezzela.


Jest to cienka, nieco ponad 100 stronicowa książeczka, która umożliwi nam rozpoznanie około 70 gatunków ptaków właśnie po piórach.  Mnóstwo kolorowych ilustracji  oraz zdjęć przedstawiających różne pióra różnych ptaków, dla ułatwienia są one pogrupowane według wyglądu.
Poza opisem czuje to piórko jest dowiemy się również budowy, kształtu oraz funkcji jaką pełnią, gdyż jak wiadomo mamy lotki, sterówki itd. i każdy typ pióra odpowiada za co innego.

Dodatkowo JAKIE TO PIÓRO niesie nieco informacji na temat 60 gatunków, jak żyją, gdzie je można potkać i wiele innych ciekawostek.

Inną cenną sprawą w tej publikacji są wskazówki jak zbierać i przechowywać pióra, jak opisywać swoje znaleziska oraz to czy twoja kolekcja może mieć znaczący wpływ na naukę.

Gdyby tego było mało JAKIE TO PIÓRO na tyle okładki ma nadrukowaną miarkę, dzięki czemu możemy łatwo i szybko w terenie zbadać naszą zdobycz.

Podsumowując mała, lekką książka, z bogatą gamą zdjęć i opisów ułatwiających nam rozpoznanie piór. Czyli jest to idealna opcja na wycieczki w plener, która powinna znaleźć się w plecaku - może być ciężko dostępna, ale na pewno jeszcze idzie ją gdzieniegdzie dorwać  a z pewnością warto się za nią rozejrzeć. Tak więc miłego birdwatchingu ;)

2 komentarze: