wtorek, 13 grudnia 2016

Adam Wajrak i Tomasz Samojlik Umarły Las

Jakiś czas temu wrzucałem fotorelację ze spotkania z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem dotyczącą ich wspólnego komiksu pt Umarły Las.

A dziś krótka recka tego ponad pokoleniowego dzieła, tak, tak ponad pokoleniowego, gdyż jest to coś zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

UMARŁY LAS to pierwszy tom - z planowanych co najmniej trzech - przygód mieszkańców lasu. Lasu, który tylko pozornie jest martwy, gdyż w rzeczywistości to on aż tętni życiem. Oczywiście nie trudno się domyślić, że jako punkt wyjścia dla tego lasu wybrano PUSZCZĘ BIAŁOWIESKĄ.
Bohaterami są ptaki zamieszkujące, las pełen uschniętych, gnijących, dla wielu brzydkich i nie przydatnych drzew.  Mamy tu Dzięcioła Czarnego, Trójpalczastego, Białogrzbietego oraz wiele innych ptaków, które do życia potrzebują właśnie takiego "martwego" lasu.
Fragment takiego lasu, został na potrzeby komiksu przedstawiony w postaci westernowego miasteczka, główny bohater Dzięcioł Trójpalczasty o imieniu Triko pełni rolę nowego szeryfa. I walczy o to by mieszkańcom żyło się dobrze i przyjemnie, oczywiście nie jest on dobrze przyjęty, jak to często bywa z kimś nowym, ale się nie poddaje.  Pomaga, walczy z przeciwnościami losu i robi wszystko by zasłużyć na szyszeczkę szeryfa.

Była by to idylliczna opowiastka gdyby nie fakt, że pewne trzy, złe szpaki chcą przejąć miasteczko i wykurzyć mieszkańców. Czy im się  to uda? - zobaczcie sami jak sięgniecie po UMARŁY LAS  ;)

Natomiast jeszcze kilka takich spostrzeżeń co do komiksu. Jak wiadomo najważniejsze w komiksie są dobre grafiki i fajne, nazwijmy je roboczo, dymki.
I tu Tomasz Samojlik popisał się swoim kunsztem rysownika, gdyż wszyscy bohaterzy są świetnie przedstawieni, sympatyczne ptaszki, całkiem podobne do tych z realnego lasu, obraz jest czytelny i przejrzysty. Bogata paleta kolorów oraz detali, sprawia, że czyta się bardzo przyjemnie. Tak samo te dymki, teksty błyskotliwe i bardzo trafne, pokazują jak wygląda życie w takim lesie, scenki przedstawiają typowe  zachowania danych gatunków.
Od strony komiksowej pełna bomba, tak samo zresztą jak w przypadku wartości merytorycznej. Poza samymi dymkami, i dobrze oddanym zachowaniom ptaków, jest jeszcze wkład Adama Wajraka, który trzymał rękę na pulsie by oddać życie lasu takie jakie jest naprawdę, oraz stworzył wstawki między rozdziałami opowiadające o różnych zachowaniach zwierząt, miejscach, itd. Jest to duży plus, zwłaszcza gdy ktoś jest głodny wiedzy na temat natury, zarówno dorosły czy dziecko znajdzie tu coś dla siebie i dowie się czegoś nowego, poza merytorycznym tekstem mamy przy każdej takiej wstawce kilka zdjęć oddających prawdziwy wygląd puszczy.
Warto nadmienić, że wszystko jest napisane w przyjemnym i prostym języku, czyli każde dziecko i każdy dorosły, powinni sobie dać radę z tą pozycją.
Komiks jest dość krótki więc w sam raz na wieczór, ja już dwa razy przeczytałem i nie mogę się doczekać kolejnych części.

Umarły las, tak jak już pisałem, jest genialną pozycja dla Dorosłych i dzieci, uczy, pokazuje jak wygląda i funkcjonuje prastary i pierwotny las, no i nie da się ukryć, że ma w sobie nieco polityki, z racji niszczycielskiej działalności Ministra Środowiska.  Ale naprawdę warto się tym komiksem zainteresować,  idą święta to może będzie to dobra opcja na prezent dla kogoś pod choinkę?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz