poniedziałek, 20 czerwca 2016

Burza - garść porad.

Zapewne zauważyliście,że ostatnio nasz kraj nawiedzają nie małe burze. Do tego warto dodać,że zmiany klimatu będą powodowały coraz większe i częstsze wyładowania atmosferyczne. No i sam fakt,że zaczął się okres roku w którym najwięcej mamy burz warto zapoznać się z kilkoma zasadami bezpieczeństwa.


Samo wychodzenie na dwór podczas burzy wiąże się ze sporym zagrożeniem,bo może piorunem nie dostaniemy ale jakaś zabłąkana gałąź czy coś może nam na głowę spaść i ździebko lipa. Dlatego podstawowym zaleceniem w czasie wyładowań jest pozostanie w budynku lub w pojeździe ( auto tworzy bezpieczną "klatkę" i nic nam w nim nie grozi) Ale co zrobić gdy już jesteśmy w terenie? Oto kilka prostych rad jak przeżyć ;) ( ale pamiętajcie są wyjątki potwierdzające reguły więc nie biere odpowiedzialności,jak kogoś pierun strzeli)

 1. Unikaj samotnych drzew,wież radiowych,linii wysokiego napięcia itd - wszystkie obiekty tego typu i podobne to  najkrótsza droga dla wyładowania do ziemi.
 2. Unikaj wzniesień terenu itd. Z tego samego powodu jak drzew i wież. Na górce to Ty jesteś najbliższym kontaktem wyładowania do ziemi. Gdy widzisz nadciągające chmury od razu się zwijaj z wzniesienia na teren niższy,osłonięty lasem itd.
 3.  Jeśli dopadła Cię burza na otwartym terenie  i nie masz nigdzie budynku czy innego miejsca gdzie mógłbyś się osłonić to: usiądź na plecaku lub kucnij maksymalnie zbliżając do siebie stopy tak by zmniejszyć ( w przypadku wyładowania w okolicy zmniejszy to efekt nap. krokowego - po naszemu mniej nas pierdylnie) 
 4. Jeśli możesz schowaj się w aucie,busie,samolocie itd - metalowa karoseria stwarza swoistą barierę po której wyładowanie zejdzie do ziemi.
 5. Unikaj rozmowy przez TELEFON STACJONARNY!!!  gdy piorun uderzy w linię telefoniczną może w do nas dojść po kablu. Tak samo z innymi sprzętami podłączonymi do instalacji. Co do telefonów komórkowych nie ma bezpośredniego zagrożenia dla nas z racji korzystania z nich w czasie burzy, ale w momencie wyładowania mamy duże szanse,że impuls elektryczny zniszczy nam telefon i nie będziemy mogli np. wezwać pomocy. Dlatego warto w czasie burzy wyłączyć telefon i wyjąć baterię z niego, tak w razie W
 6. Gdy jesteś nad wodą ( kąpiesz się żeglujesz,pływasz kajakiem itd) niezwłocznie udaj się do brzegu. Woda ściąga pioruny!!!
 7.  Jeśli masz przy sobie dużo metalowych przedmiotów odsuń się od nich - metal ściąga pioruny
 8. W jaskiniach siadaj na plecaku/linie by jak najbardziej odizolować się od ziemi - mniejsze szanse,że piorun zejdzie po nas do ziemi. A w jaskiniach potrafią  też być wyładowania pomiędzy sklepieniem a ziemią.
 9. Gdy jest burza lub ją zapowiadają nie parkuj auta pod drzewem - przecież nie chcesz by z auta miazga została
 10. Gdy poruszasz się autem w czasie w burzy zachowaj wzmożoną ostrożność i ogranicz prędkość. gdy robi się naprawdę źle zjedź w bezpieczne misce ( bez drzew najlepiej) i przeczekaj najgorsze.
 11. Jak przy wszystkim NIE PANIKUJ i staraj się uspokajać wszystkich dookoła.
 12. I NAJWAŻNIEJSZE , PRZEZ WYJŚCIEM W TEREN ZAPOZNAJ SIĘ Z PROGNOZĄ I WAŻ SIŁY NA ZAMIARY!!!!  w dobie smartfonów warto sobie wgrać apkę pokazującą aktualne fony burzowe na terenie kraju i zagranicy - nic nie kosztuje a bardzo wygodna i fajna opcja w naszym fonie.
 13. Jak masz aparat spróbuj zrobić zdjęcie bo co jak co ale burze zawsze wychodzą efektownie ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz