piątek, 4 grudnia 2015

Zdjęcia mogą więcej

Jak myślicie ludzie wolą oglądać obrazki czy czytać ??  Niestety albo stety obrazki. Dziś mało kto czyta co kolwiek ( dobrze,że wy mnie czytacie ;) )  bo raz się nie chce a dwa nie ma czasu.  No i chyba najważniejsza odpowiedź 70% ludzi których się pytam czy czytają po CH....

No ale nie o tym ma być dzisiejszy wywód a o tym,że zdjęcia mogą więcej.  Stawiam,że większość moich czytelników to jednak faceci ( bez urazy drogie fanki ;)  czyli wzrokowcy,chociaż nie ukrywam,że dziś podział na wzrokowców pod względem płci  się nieco zatarł -no ale mimo to, do większości ludzi obraz przemawia bardziej  i szybciej niż coś pisanego.

Takim flagowym przykładem może być zdjęcie BAGIENNIKA ( małego ptaszka) który się pojawił na okładce jednego z przyrodniczych pism wydawanych w USA.  Krótko po tym jak gazeta się ukazała w kioskach budżet na ochronę tego ptaka wzrósł z 36 tyś $ do ponad  1 miliona zielonych!!!!!
Wyobraźcie sobie,że jedno niby głupie zdjęcie może dosłownie uratować a przynajmniej znacznie zwiększyć szanse na przetrwanie gatunku.

foto z neta


Dlatego jednym z moich głównych działań ostatnio to siedzenie i pogłębianie wiedzy przyrodniczej i robienie materiału foto i wideo przyrody, bo a nóż któreś zdjęcie czy materiał będą miały może nie aż taki ale pozytywny wpływ na ochronę tego co jest najcenniejsze - czyli NATURĘ i różne ciekawostki z nią związane.

Jest jeszcze jedna rzecz którą co jak co ale zdjęcia umieją idealnie - oddać chwilę która już nie wróci. Tak jak w przypadku bagiennika, zdjęcie uratowało go przed zniknięciem, zresztą taka sytuacja miała nie tylko miejsce w tym przypadku.
Ale niestety nie raz zdarza się,że to co podziwiamy na fotografiach już przeminęło - tekstem można to przekazać,ale jeśli ktoś nie ma wyobraźni -coraz częściej to się zdarza, bo społeczeństwo głupieje w zastraszającym tempie -  to nie zobaczy tego czegoś. Ale już zdjęcie jest nazwijmy to zrozumiałe dla każdego.
Wbrew pozorom nie tylko zdjęcia mają wpływ na ochronę środowiska, nieraz zdjęcie ma też cholernie pozytywny wpływ na człowieka -  z taki obrazek może dać nie jednemu siłę do walki z chorobą lub przekonać do ruszenia dupska z przed monitora w las ( wiele razy od was dostawałem takie info -dzięki ;)

To wszystko sprawia,że zdjęcia mogą naprawdę dużo. Można spytać po ch... taki wpis, dla wielu po nic a niektórym może uświadomi,że to co się ładnie na zdjęciach ogląda może już nie istnieć.


No i chciał bym was nakłonić do tego by robić mnóstwo zdjęć i nosić aparat przy tyłku zawsze,zwłaszcza podczas leśnych wyjść- dziś w dobie cyfry to nie problem, a zabawa przednia. No i wspomnienia na zawsze można powiedzieć utrwalone.


PS.
Już niedługo kolejny odcinek buszmen na tropie, a w niedzielę ostatni dzień zdjęciowy  ;)

2 komentarze:

  1. Tak, masz rację, są zdjęcia które powinno mieć się zawsze przy sobie i niekoniecznie musi być to zdjęcie jakiejś osoby. Ja na pulpicie w pracy mam śmiesznego liska przekrzywiającego łebek i jak na niego popatrzę, od razu wzrasta moje morale.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osiągamy wtórny analfabetyzm, ale prawdą jest, że pismo obrazkowe jest rozumiane przez każdego. Język ma tu niewielkie znaczenie, byle symbol znany. - IKONOGRAFIA.

    OdpowiedzUsuń