środa, 23 grudnia 2015

Martwe drzewo jest zielone

Obiecywałem  sobie,że nigdy nie będę tu uprawiał ani poruszał tematów politycznych,niestety w ostatnich czasach  jedno z najcenniejszych siedlisk leśnych,wyjątkowych na skalę światową mianowicie PUSZCZA BIAŁOWIESKA. Wraz ze zmianą rządu pojawił się pomysł wycinki jakże cennego kompleksu leśnego.
By to zrobić odwołano dyrektora parku słowami mniej więcej w stylu : W IMIĘ PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI ZWALNIAMY PANA - a dlaczego ??? a no między innymi dlatego,że walczył on o ochronę środowiska i dla niego puszcza była nietykalna a dla obecnej władzy jest to zielona kupa zielonych.  Nie wiem jak można odwoływać kogoś kto dba i jest człowiekiem praktycznie idealnym na tym stanowisku ale patrząc na to,że  obecny minister środowiska nie jaki pan Szyszko jest również odpowiedzialnym za próbę zniszczenia  ROSPUDY !!!! Czyli wszystko jasne, jak ja to zwykłam mawiać DEBIL DEBILA DEBILEM POGANIA - mniej więcej tak to teraz wygląda.

Ale wracając do tego,że martwe drzewo jest zielone- chodzi o to,że podobno mają być wycinane tylko martwe drzewa te które stoją a te które leżą  wyciągane - fakt nie jestem  biologiem,przyrodnikiem itd. ale nie muszę nimi być by wiedzieć,że martwe drzewo  daje życie milionom innych organizmów -robaki,pędraki,mikroorganizmy,grzyby itd. Do tego jeśli się rozkłada czyli gnije daje pożywkę dla gleby, czyli zasila kolejne życia. Można powiedzieć,że idealnie się tu sprawdza  powiedzenie coś umrzeć musi by coś mogło żyć.  No ale według  nowej władzy trza je wycinać i tyle,bo jest kornik, badania wskazały,że puszcza da sobie rade no i co jak co ale jest to naturalny tryb rzeczy.   Poza tym,żywe drzewa też pójdą pod młotek bo przecież puszcza to zwykły las i trzeba
go gospodarować, znaczy się wycinać sadzić itd. Nie bez powodu Puszcza była chroniona za Carów już a dziś mamy rezerwaty i PN ale jest też dużo obszarów równie cennych które są w gruncie rzeczy zwykłym lasem. Najlepsze jest to,że jest to ewenement na skalę światową, między innymi dlatego została wpisana na listę UNESCO!!!   

Gdyby to nie przemawiało do zwolenników obecnej władzy warto dodać fakt,że jest pomysł redukcji żubra ! a właściwie wznowieni polowań. Jednak to jest temat na osobnego posta. Mam jeszcze trochę dokumentów do przestudiowania w tej sprawie to potem się z wami nią podzielę.


Wiadomo,że typowy las jest tak naprawdę gospodarstwem,które leśnicy uprawiają i czerpią zyski - ale są miejsca które nie mogą być traktowane na równi z innymi. Weźmy przykład  każdy zna lasy w okolicach miast,  śmieci,monokultura,wycinak na potęgę itd. I weźmy PUSZCZĘ BIAŁOWIESKĄ gdzie żyją WILKI, RYSIE, ŻUBRY, DZIĘCIOŁ TRÓJPALCZASTY i wiele innych. 
 Jak widać cenny i to mało powiedziane teren który nie może być traktowany na równi ze zwykłym lasem.

Pięknie to skwitował prof. January Weiner z PAN ( polska akademia nauk)
cytując:  Wycinanie drzew w Puszczy Białowieskiej to  mniej więcej tak jak burzenie WAWELU na  sprzedaż  cegieł.

Te słowa idealnie oddają powagę sytuacji  - I nie ma to tamto w momencie gdy sprawa jeszcze bardziej się zaogni,pojadę i będę stawiał opór tym szubrawcom co kładą łapę na  dobrze narodowym, a właściwie to nawet światowym.  Wiem,że części z was mogłem podpaść z racji,że wyznaję poglądy lemingów ale nie obchodzi mnie to,bo co jak co ale puszcza i natura są dla mnie najważniejsze. I tak jak teraz wszyscy chcą być patriotami przez duże P  to niech się zastanowią co to znaczy,bo niestety ostatnio zdewaluowały się te słowa. JA JESTEM PATRIOTOM ALE NATURY, KULTURY itd a nie pieprzonej polityki,czasem trzeba pomyśleć co dla nas jest najważniejsze,a nie za tłumem jak barany iść i skakać czy szczekać.

Tak wiec mam nadzieję,że część z was przekonałem a przynajmniej otworzyłem oczy,że sytuacja jest napięta i mam nadzieję,że razem ze mną będziecie  głosili słowo buszu i nawracali niewiernych. I razem ochronimy puszczę i nie tylko, bo w lemingach siła ;)

Sam zamierzam się wybrać tej zimy ( oby przyszła :P )  do Puszczy i zrobić spory materiał foto i video, oraz zebrać sporo informacji.

Na sam koniec polecam bloga na który jest kopalnią wiedzy o Puszczy Białowieskiej i daje info na żywo
LESZA DLA PUSZCZY

DARZ BUSZ !!!!!


PS.
jeśli ktoś nie zajarzył tytułu to chodziło o to,że martwe drzewo to kasa. Zresztą jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o zielone ;) 25 komentarzy:

 1. Chyba masz braki w wiedzy na temat sytuacji. Martwe drzewo jest zielone w Puszczy OK, zawsze tak było. Z tym, że teraz jest tam inwazja kornika drukarza i te martwe drzewa dają życie owszem, ale głównie kornikowi, który atakuje i uśmierca kolejne drzewa. Teraz powstaje pytanie: Czy natura w tej puszczy jest na tyle dziewicza, że obroni się sama, czy zdoła się odrodzić. Trochę siara nie ująć najważniejszego punktu zagadnienia (plagi kornika) w poście.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli co, jak się sypie we Wawelu spoina miedzy cegłami to należy wyciągać te cegły by nie spadły komuś na głowę czy lepiej jednak położyć nową zaprawę?

   Usuń
  2. Pała z biologii, kornik nie żyje na martwym drewnie, także się nim nie żywi :)

   Usuń
  3. "Gatunek zasiedla ponadto ścięty surowiec niekorowany, wiatrołomy, śniegołomy i wywroty." Cytat z Wikipedii.

   Anonimowy 23, puszcza, to nie budynek, ale jeśli już chcesz koniecznie takie porównanie: jeśli na Wawelu płonie szafa, to wyrzuca się ją przez okno żeby nie zajęła się reszta ;)

   Usuń
  4. raczej nie wyrzuca a gasi - szkoda okien i zasłon ;) Swoją drogą wikipedia to kiepska kopalnia wiedzy,kupa błędów ;)

   Usuń
  5. Kornik to tak naprawdę nie jeden gatunek. tych owadów, włacznie z kornikiem jest więcej. Mamy typowe próchnojady i takie które żywią się drewnem martwym (coś mi chałupę przecież zjada).

   Usuń
  6. Pan Prezydent Bronisław Komorowski również posługiwał się cytatami z Wikipedii w swoich wypowiedziach, więc chyba i mi wypada :)

   Usuń
  7. 87Snufkin, pisz po polsku. Albo Pan prezydent albo prezydent B.Komorowski lub Pan B.Komorowski.

   A Pan Prezydent B.Komorowski - to już Jarząbek, trener III klasy do szafy mówił.....

   Usuń
 2. Czyli lepiej wyciąć suche drzewo niż zawalczyć z kornikiem w innym sposób? Znajdująć i introdukując gatunek dzięcioła? Ile lat trwa inwazja kornka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli opracowałeś taką metodę, to się nią podziel z naukowcami. Świat odetchnie z ulgą.

   Usuń
  2. w gruncie rzeczy, zwiększenie liczby dzięcioła nie było by głupim pomysłem ;)

   Usuń
  3. Naukowcy znają metodę. Tylko brak chętnych do finansowania. Chętnych na drzewo nie brak. Gdyby chodziło faktycznie o ratowanie Puszczy to są inne metody.
   W ogrodzie stosowałem np. metodą na mszyce - roztocza i pozbyłem się kotów. W krótkim czasie populacji mszyc z inwazji zmalała do akceptowalnego poziomu.

   Usuń
  4. Zwiększenie liczby dzięcioła mogłoby zmniejszyć liczbę np. innych ptaków, które zajmują tą samą niszę środowiskową co dzięcioł, to z kolei mogłoby mieć dalsze konsekwencję itd. To wszystko nie jest takie proste.

   Usuń
 3. Dziękujemy za wsparcie - takich surwiwalowców lubimy :)
  A o korniku i tzw. walce z nim można poczytać sporo na naszym blogu. Problemem jest nie tyle walka z kornikiem (to można przeboleć), ale zwiększenie limitów wyrębu pod pretekstem walki z kornikiem. I to wcale nie świerka. Wystarczy poczytać dokładnie aneks do planu urządzania lasu.
  Wawel się nie sypie, to nie współczesne byle jakie budownictwo, podobnie Puszcza, kwitła kiedy ludzie dopiero wychodzili z jaskiń. Klimat się zmienia, puszcza schnie i skutkiem tego drzewostan się przebudowuje, a kornik jest tylko narzędziem przyrody. Jak nie on, to coś innego zrobi co trzeba, człowiek nie dość, że nie rozumie tych procesów, to jeszcze przeszkadza swą krótkowzrocznością.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety tradycyjnie krótkowzroczność rządzących obecnie sprawia, że widzą tylko kasę, a puszcza z kornikiem da sobie radę, tylko że nie za naszego życia, bo te procesy trwają trochę dłużej. I da sobie radę jak zawsze, o ile nie zaczną jej pomagać.
  Co do pana szyszki, pożal sie diable, ministra niszczenia środowiska. Zatem słyszałem, że byłego dyrektora parku chce jeszcze pociągnąć do odpowiedzialności za zmarnowanie drewna i straty poniesione przez nierąbanie puszczy przez tyle lat.
  Aż wszystkie noże mi się w kieszeniach otwierają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli, co, utrzymanie Puszczy w stanie naturalnym traktowane będzie za niszczenie? OJ głupia ta przyroda. Powinni jeszcze oskarżyć go o to że wilki i rysie zagryzły tyle chronionych zwierząt a żubry zadeptały chronione roślinki.... - głupota niektórych nie zna granic. Ale że nie ma nikogo kto mógłby to powstrzymać :9

   Usuń
  2. hahaha no o pozwie za zmarnowanie drwa nie słyszałem. Szyszka można by pozwać za marnowanie powietrza którym oddycha ;)

   Usuń
 5. Zarządzanie terenami chronionymi – ostatnimi ostojami w miarę naturalnej przyrody to bardzo trudna i złożona sprawa. Nie ma prostych recept, można nad wieloma kwestiami dyskutować, ale na pewno trzeba przyjąć najpierw jakieś priorytety. Jednak jeśli punktem wyjścia i dojścia są zyski jednej grupy zawodowej lub terytorialnej, kosztem dobra narodowego, to na pewno coś tu nie gra. Nie można zostawić decyzji o Puszczy Białowieskiej tylko tym, którzy żyją z jej eksploatowania, bo jej wartość jest znacznie większa niż tylko kolejne kubiki drewna.
  Akurat nam, miłośnikom bytowania w naturze – buszmenom ;), powinno szczególnie zależeć, żeby przyrody w Polsce było jak najwięcej i to jak najdzikszej. Ze swoimi umiejętnościami przetrwania możecie bardzo pomóc obrońcom środowiska, dlatego propagujcie na swoich blogach ochroniarskie kampanie i włączajcie się w akcje bezpośrednie. Ja tak robię od lat.
  Im więcej lasu w lesie, tym lepiej dla nas i dla niego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z mojej strony na parcie ekologiczne będzie jak zawsze duże ;)

   Usuń
 6. Powiem tak, kto był w puszczy ??? kto widział cos się dzieje, kto wie czego ludzie aktualnie potrzebują. Czy może wszyscy wieżą temu co przeczytaj ?? kto wie jak z terenów okolicznych puszczy chciano zrobic rezerwat wygonic ludzi, aby turysci mieli co golądać ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bywam, kilka razy w roku i wygląda jak ser szwajcarski (ten z wielkimi dziurami), zwłaszcza z lotu ptaka, a nie królowa polskich puszcz.
   Ludzie tak, jak zawsze potrzebują kasy, ale przyroda potrzebuje czego innego - świętego spokoju.
   Tu zawsze był rezerwat, przynajmniej od czasów Jagiellonów, dlatego Puszcza przetrwała.
   A teraz z chciwości ją miejscowe chłopki przerobią na golfy V, smartfony, telewizory HD, które za 2-3 lata wylądują na śmietniku.
   Taka prawda - dlatego tak w oczy kole.

   Usuń
  2. dokładnie - puszcza musi być chroniona a to,że komuś to w interesach przeszkada G mnie to obchodzi.

   Usuń
 7. Przerażające. Mam nadzieję, że nie dopuścimy do takich pazernych działań w puszczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego się nie martw ;) będziemy działać i blokować debilne pomysły

   Usuń