piątek, 30 stycznia 2015

Sztuka tropienia zwierząt-ksiżka.

Dawno o tropieni nie pisałem a zawsze wspominałem,że warto sięgać po wiedzę kolegów po fachu czy np. książki.  I tak też dziś przedstawię wam książkę pt. Sztuka tropienia zwierząt  autorstwa : Włodzimierza Jędrzejewskiego, Wadzima Sidarowicza. 
Książka w bardzo fajny i przystępny a co najważniejsze czytelny sposób przedstawia w jaki sposób można tropić praktycznie wszystkie zwierzęta występujące w naszej strefie klimatycznej.

Głównym celem autorów było przekazanie swojej wiedzy nabytej podczas licznych badać w Polsce i na Białorusi  z zakresu rozpoznawania tropów i czytania śladów i muszę przyznać,że wyszło im świetnie.  Cała wiedza nie jest przekazywana jakimś zawiłym językiem a treściwymi wskazówkami okraszonymi super zdjęciami które dają czytelnikowi łatwiejszy wgląd na sytuacje.

Książka podzielona jest  na  części odpowiadające każdemu typowi zwierząt-
 • Saki kopytne(np.jeleń,żubr,sarna,dzik itd)
 • Duże saki drapieżne( np.niedźwiedź wilk,ryś)
 • Średnie i Małe saki drapieżne(jenot,lis,borsuk,wydra itd.)
 • Zajęczaki
 • Gryzonie
 • Saki owadożerne


Poza tym mamy w tabelach i innych schematach graficznych pokazane-zależności między zwierzętami,rozpoznawanie odchodów,miejsc spotkań wilków i wiele innych rzeczy  które są prawie,że niezbędne do  prawidłowego i dokładnego nauczenia się tego fachu. Przedstawiona jest metodyka tropienia której zastosowanie daje nam duże szanse na sukces. A do tego przykład tabeli czy też formularzu w którym możemy zapisywać nasze obserwacje itd.

Dlatego  Sztuka tropienia zwierząt to świetna propozycja dla każdego zainteresowanego tropieniem, czy to myśliwego,czy fotografa czy po prostu kogoś kto chce być bliżej natury. Do tego jest na tyle kompaktowa jeśli chodzi o wymiary,że można ze spokojem wrzucić ją w plecak  i mieć praktycznie zawsze w terenie przy tyłku.
2 komentarze:

 1. Saki? A może raczej SSAKI?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej,
  książkę mam w swoim zbiorze. Jest naprawdę godna polecenia. Tak jak wspomniałeś jest napisana w bardzo przystępny sposób ale i szczegółowo pokazujący na co zwracać uwagę tropiąc konkretne gatunki. Duża liczba zdjęć z opisami i różnymi wskazówkami. Polecam ją każdemu z czystym sumieniem.
  Jeśli ktoś chciałby bardziej zagłębić się w naukowe opracowania, ekologię i współzależności zwierząt z w/w książki polecam także bardzo obszerną lekturę pt. "Ekologia zwierząt drapieżnych Puszczy Białowieskiej" również pana Jędrzejewskiego.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń