wtorek, 13 stycznia 2015

Ślepota śnieżna

Jaka zima jest każdy widzi. Ale w momencie gdy przebywamy przez dłuższy czas na powietrzu z dużą ilością śniegu  lub innej powierzchni która niczym lustro odbija  promienie słoneczne jesteśmy narażeni na coś zwanego ślepotą śnieżną. A co to jest ?

Dokładnie to oparzenie siatkówki oka w okolicy plamki żółtej na skutek zbyt intensywnego światła widzialnego w połączeniu z ultrafioletem.  Przez światło możemy też uszkodzić sobie nabłonek przedni rogówki co wiąże się z dość dużym bólem. Na szczęście w większości przypadków nie jest to trwałe ale niestety tez zdarzają się takie przypadki-np.patrząc bez okularów na słońce,co może spowodować trwałe uszkodzenie siatkówki.
Jednak największym zagrożeniem jest to,że jak stracimy wzrok w niebezpiecznych warunkach możemy gdzieś spaść lub  zginać czy odnieść obrażenia na wiele innych sposobów.

Jednak zabezpieczenie się przed nadmiarem światła to praktycznie żaden problem.  Najłatwiej wyposażyć się w dobre okulary czy też gogle które będą chroniły nasze oczy przed odbiciem promieni słonecznych.  Takie okulary powinny mieć filtr UV-ważne by był prawdziwy a nie jakiś chińczyk. Dlatego takie okulary kosztują od ok 70zł do kilku tysięcy.

A co zrobić gdy nie mamy okularów. Jest kilka metod.
Najłatwiejsza to wyciąć kawałek materiału zrobić w nim bardzo małe otworki na oczy założyć na głowę i już mamy. Jest to ten sam patent który używają Inuici,z tym,że oni  robili takie okulary z kości.

Kolejnym patentem może być namalowanie sobie węglem drzewnym lub czymś ciemnym np. pasta do butów ciemnych kresek pod oczami dzięki czemu zmniejszymy ilość docierających do oczu promieni świetlnych.


A co gdy już staniemy się ofiarą słońca lub ktoś z naszych towarzyszy złapie ślepotę śnieżną. Podstawą jest zapewnienie poszkodowanemu odpoczynku w pomieszczeniu z minimalną ilością światła-może to być jakiś budynek czy namiot. Poza tym warto założyć jakiś opatrunek na oczy chroniący dodatkowo przed światłem, należy też przemywać oczy  czystą wodą i stosować zimne okłady- w miarę możliwości.
Jeśli ktoś nosi szkła kontaktowe powinien je usunąć!!

Do leczenia tego urazu stosuje się następujący system leków:
ibuprofen
tropicamidum 1%
floxal
corneregel


Całkowite przywrócenie wzroku u osoby poszkodowanej trwa od 2 do 3 dni-oczywiście może się zdarzyć,że zajmie to więcej czasu.

Warto wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji bo w specyficznych warunkach może to być wyjatkowo niebezpieczne.Np. podczas akcji górskiej czy na pustyni-gdzie najmniejszy błąd może kosztować życie lub zdrowie.

2 komentarze:

 1. Tych patentów na szczęście jest dużo. Zwykła kartka papieru, karton, skrawek folii NRC czy kawałek kory brzozowej, w których nacinamy niewielkie poziome szczelinki, może skutecznie uratować nasze oczy przed ostrym słońcem. Nawet z opaski noszonej na czole można w takiej sytuacji wykombinować coś pożytecznego.
  Fajny wpis.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie-ilość patentów na improwizowane zabezpieczenie przed światłem ogranicza tylko nasza wyobraźnia ;)

   Usuń