wtorek, 9 września 2014

Wyspa na Prerii-Wojciech Cejrowski

Wojciech Cejrowski jeden z najbardziej kontrowersyjnych podróżników i autorów. Przez wielu kochany przez innych znienawidzony,nie zmienia to jednak faktu,że  jego programy i książki cieszą się sporą popularnością i są naprawdę świetne.
A moim zdaniem jego najlepszą książką jest Wyspa na Prerii. Czyli opowieść o jego ranchu,kowbojach,dzikim zachodzie i prawdziwej Ameryce.


Wprawdzie nie jest to książka o sztuce przetrwania ale  znajdziemy tu sporo patentów ułatwiających życie na odludziu co można nieco podciągnąć pod bushcraft.

Dowiemy się,że w samochodzie niepotrzebne są nam szyby, dlaczego w wychodku niema  tylnej ściany. Czy np. jak zarobić nic nie robiąc. Oraz wiele innych ciekawych i mniej lub bardziej przydatnych patentów.

Poza tym,jak zwykle w książkach WC.  Mamy sporo świetnego humoru i co ważne w  Wyspie na Prerii mamy okazję poznać sposób myślenia i działania ludzi z  dzikiego pogranicza  stanów.  Jednym z przykładów takiego myślenia czy działania może być coś co zdziwi wszystkich.
Tam każdy, dosłownie nieważne czy kobieta czy mężczyzna ma ze sobą gwóźdź!! Tak  gwóźdź bo nim można zrobić wszystko na prerii. Zbudować dom,naprawić drzwi czy cokolwiek innego.

Jest tu też sporo o historii USA ale nie takiej z lekcji  ale takiej praktycznej i ciekawej. Pamiętacie jak opisywałem srebrną taśmę. Większość informacji jakie tam zawarłem pochodzą właśnie z tej książki.

Podsumowując jest to jedna z najlepszych jeśli nie najlepsza książka autorstwa Cejrowskiego, pokazująca prawdziwy dziki zachód w obecnym wydaniu. Niesie też w sobie sporo praktycznej wiedzy o życiu na prerii.  Dlatego naprawdę warto zapoznać się z Wyspą na Prerii. 

6 komentarzy:

 1. Przymierzam się do tej książki od dłuższego czasu - dzięki za mini-recenzję! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda że jest droga... bo jak każdy mam dylemat dać 45zł za książkę czy dołożyć do następnej wyprawy ;ppp ale przeczytam na 100% :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda-Cejrowski się ceni ;) A jak będziesz miał możliwość poczytać to siadaj i czytaj ;)

   Usuń
 3. Pozwolę się nie zgodzić z większością opinii. Niestety jest to pierwsza książka WC, którą czytając sprawdzałem ile mi jeszcze zostało do końca. Sprawdzałem, bo chciałem aby już się już skończyła. Jeśli "Wyspa..." miała stać się drugim "Asfaltowym Salonem" to niestety się nie udało.

  Ciekawe fakty i czego nikt nie odbierze WC, lekkie pióro przykrywa nadmierna fascynacja "Made by US". Miał Pan Panie Wojciechu ciekawy pomysł ale chyba zabrało pomysłu jak to spójnie powiązać.

  Oczywiście jest to prywatna ocena rzeczywistości pisarza i chwała mu za własne zdanie.

  Czekam na kolejne książki z nadzieją, iż jest to jednorazowa wpadka.

  MARCIN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ja napisałeś kwestia gustu ;) Zobaczymy czy WC napiszę coś jeszcze z pogranicza ;)

   pzdr.
   Buszmen

   Usuń