piątek, 12 września 2014

Teroryzm- jak wykryć

Rozmawiając z wieloma osobami z branży czy też nie zauważyłem dziwną prawidłowość. Duża cześć społeczeństwa uważa,że Polska jest bezpieczna i wolna od zamachów. Jednak wcale tak nie jest. Coraz popularniejsze stają się skrajne poglądy,coraz więcej ludzi ma problemy z osobowością. Te i inne czynniki sprawiają,że ryzyko zamachu jest realne w prawie,że każdym miejscu na świecie.
  Z racji,że wczoraj była 13 rocznica zamachu na WTC postanowiłem opisać podstawowe  zachowania które umożliwią nam zwiększenie bezpieczeństwa.


Jednak najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z możliwego zagrożenia. Obojętnie czy wynosi ono 5 % czy 80% i tak jest dlatego trzeba być czujnym.

 • Zwracaj uwagę na nietypowe zachowania  w twoim otoczeniu. Nerwowo zachowujące się osoby w np.metrze,markecie czy innych miejscach publicznych gdzie przebywa dużo osób-mogą być pierwszą oznaką zagrożenia.
 • Pozostawione bez nadzoru takie przedmioty jak walizki,plecaki,różne pakunki. W sytuacji gdy się natkniemy na coś takiego są dwa scenariusze. pierwszy,że ktoś zapomniał zabrać bagażu lub umyślnie zostawił tam pakunek.   Niezależnie od tego co się naprawdę stało i czy jest tam bomba czy nie absolutnie nie dotykaj tego i powiadom stosowne służby-ochronę,policję czy innych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na danym terenie.
 • Nietypowe zachowania znajomych próbujących nawiązać kontakt z podejrzanymi osobami lub próbujące dotrzeć do planów budynku czy innych rzeczy które wydadzą nam się podejrzane.
 • Zwróć również uwagę na osoby dłubiące przy skrzynkach rozdzielczych czy innych urządzeniach przesyłowych-które nie są ubrane  w stroje firmy opiekującej się tymi urządzeniami.
 • Pojazdy parkujące w nietypowych i podejrzanych miejscach.   Może pamiętacie akcje  tego polskiego terrorysty który chciał wysadzić sejm i zabił teściową ? On właśnie miał zamiar użyć furgonetki do zamachu bombowego.  Więc jak widzicie ciężarówkę czy inny pojazd zaparkowany pod kościołem,meczetem,synagogą,budynkiem administracji, miejscu gdzie przebywa dużo osób itd-bądźcie czujni.
 • Częste spotkania nieznanych osób w wynajmowanych mieszkaniach.
 •  Nagłe zmiany w zachowaniu sąsiadów czy innych osób z naszego otoczenia które zaczęły głosić radykalne poglądy które mogą stanowić w przyszłości podstawę do obaw.
 • Niezależnie co by się działo zachowaj spokój i podążaj do bezpiecznej strefy.
Należ też pamiętać,że terrorysta nie musi wyróżniać się z tłumu ubraniem czy wyglądem.  Również nie musi być jak się powszechnie utarło Arabem czy obcokrajowcem. Często w społeczeństwie europejskim  zdarzają się nie zrównoważeni idioci którzy chcą zniszczyć coś bo im się nie podoba, bo coś jest sprzeczne z ich ideologią itd. 
Takich przykładów można wymieniać bez końca,chociażby Anders Breivik który wymordował mnóstwo ludzi na wyspie Utoja i zorganizował zamach na siedzibę premiera Norwegii. Ostatnio  ci co ścieli  dziennikarzy i podali się za wojowników Allacha okazali się europejczykami.   Czyli jak widzicie zagrożenie nie musi płynąc z dalekich krajów bo wszędzie znajdą się różni popaprańcy.


Niestety w niektórych sytuacjach może się zdążyć,że staniemy się zakładnikami.  I co wtedy?
Należy się zastosować do poniższych rad:
 • Nie stawiaj oporu
 • Wykonuj polecenia zamachowców
 • Nie ujawniaj swoich słabości
 • Nie daj po sobie poznać,że się boisz.
 • Pytaj o pozwolenie -ZAWSZE np.czy mogę iść do toalety, czy mogę się napić itd.
 • Myśl pozytywnie-to zawsze pomaga!
 • Staraj się podtrzymywać na duchu współtowarzyszy niedoli.
 • Jeśli usłyszałeś strzały przylgnij do ziemi i się ukryj.
 • Nie zwracaj na siebie uwagi.
 • Nie walcz i nie blokuj drogi ucieczki
 • Nie zgrywaj bohater-życie to nie film a Ty masz tylko jedno życie i nie ryzykuj. Twoim podstawowym celem jest przetrwanie a nie zapisanie się na kartach historii!!
 • Nieraz przetrzymywanie może się przedłużyć  dlatego dbaj o swoja sprawność fizyczną i higienę-oczywiście w miarę możliwości.
 • Staraj się zapamiętać twarze zamachowców i  inne szczegóły- by później pomóc służbą wykryć i zlikwidować potencjalne zagrożenie.
Jak sami widzicie zasady są banalne i proste do zapamiętania a wręcz instynktowne. Jak się dobrze zastanowicie to te zasady same przyjdą do głowy. W takich i podobnych momentach warto mieć przy sobie zestaw EDC-every day carry-czyli nóż,komórka,źródło ognia, latarka. Już niedługo opiszę swój zestaw który jest zdecydowanie bardziej rozbudowany niż ten podstawowy-ale to materiał na osobny post.

Cała wiedze którą tu zawarłem pochodzi z rożnych ksiażek dotyczących bezpieczeństwa w mieście czy też podczas innych działań  w różnych środowiskach.

A na koniec coś śmiesznego ;)

6 komentarzy:

 1. czasami skrajne poglądy są dobre po co nam ci wszyscy islamisci chcą żyć według swoich praw to niech spierdalają do siebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie nie problem tkwi w samym Islamie ale w skrajnych odłamach i fundamentalizmie który nawołuje do złego źle tłumacząc koran. I jest to przykład skrajnych poglądów,tak samo niebezpieczne są skrajne poglądy,faszystowskie,komunistyczne,rasistowskie itd. Dlatego problem zagrożeń zamachami jest większy niż tylko z bliskiego wschodu np. ten cały Anders Breivik zamachowiec i terrorysta a wcale niezwiązany z Islamem a wręcz odwrotnie ze skrajnym nacjonalizmem.

   Usuń
 2. Skopiowałeś waszmość frazesy z różnych miejsc i podajesz je na śmiesznej tacy nie przystającej do polskiej rzeczywistości, cały ten wywód wygląda jak tłumaczenie broszurki FBI. Przepraszam ale idź do lasu i rozpal ogień, opowiedz jak to zrobiłeś bo to w twoim blogu zawsze było najciekawsze, wiedza poparta doświadczeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za rade-i nie martw się las i inne dzikie zakątki to podstawa w moim życiu.Ale czasem i takie akta FBI się znajdą ;)

   Usuń
 3. Ty koleś jesteś typowy jebaka teoretyk - w życiu dupy na oczy nie widział ale będzie opowiadał jaki z niego ruchacz i ile lasek zaliczył:D hahaha. Jesteś matołem człowieku. Idź tak jak powiedział krasny do lasu albo nad rzeczkę napalić sobie ognisko. Guzik wiesz co się dzieje dookoła. Gadżeciaż jesteś co siedzi po nocy i masturbuje się nad nowym plecakiem albo nożykiem, który zakupił. Pełno się was takich porobiło - gnojków co za dużo w d.... mają i biegają jak kot z pęcherzem żeby tylko kupić, kupić więcej "sprzętu" a potem rozmawiają o tym na forach int. podniecają się, że ten nożyk to tnie bardziej agresywniej, a tamten to jeszcze inaczej...żałosny chłopino jesteś. Jak te twoje fotki oglądam to zastanawiam się jakim cudem nie złamałeś się jeszcze pod tą graciarnią którą targasz na plecach, za siebie się lepiej zabierz a nie za głupie rady z tematu o którym guzik wiesz. Ludzie z branży - śmiech na sali, a ty też z tej branży jesteś? Gdzie z tymi "ludźmi z branży rozmawiałeś", czytałeś wikipedię albo inne badziewie? zamknij się w pokoiku z komputerem i podgadaj z podobnymi sobie lamusami, w swoim gronie będziesz ludziom pchał ciemnotę do bani, takim co nie widzą jaka p....da z ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę,ze mistrz survivalu z Ciebie- gratuluje wyżalenia,bogatego języka i odwagi, Bo anonimowo to każdy w gębie jest mocny

   Usuń