środa, 3 września 2014

Krzysztof Kowalczyk-podręcznik ekologicznego obozowania


 Sam nie jestem i nigdy nie byłem harcerzem ale  czasem chętnie sięgam po jakiś poradnik stworzony właśnie dla nich. A tym razem w moje ręce wpadł podręcznik ekologicznego obozowania.

Bardzo przyjemna i mała książeczka zawierająca sporo rad głównie dla druhów ale i samotny wędrowiec może z nich korzystać. Jest tu opisane jak zbudować i ulokować obóz tak by jak najmniej przyczyniać się do degradacji środowiska. Dowiemy się między innymi,że odpady z kuchni czy łaźni polowej należy rozlewać na jak największej powierzchni by środowisko mogło ze spokojem wchłonąć wszystkie biogeny.  Poza tym dowiem się też jak wysłać SMSa  gdy jest problem z zasięgiem!!! I wielu innych mniej lub bardziej przydatnych patentów na ekologiczne obozowanie. Natomiast nie znajdziemy tu typowych porad na przetrwanie czy nawet na obozową pionierkę. Ale są niektóre,rzeczy które można wykorzystać na biwaku czy w post-apokaliptycznym świecie.

Najfajniejsze w tej książce jest przesłanie,że możemy chronić środowisko i jednocześnie z niego korzystać. Dowiadujemy się z niej sporo o tym jak działa środowisko co mu szkodzi a co nie i jak bawić się tak by chronić to co mamy najcenniejsze-NATURĘ!!
Czyli jest to kolejny dowód na to,że akcja NIE ŚWIŃ W LESIE ma szerokie grono odbiorców.

Podsumowując podręcznik ekologicznego obozowania  to świetna opcja dla harcerzy czy kogoś jak ja nie związanego z tym środowiskiem ale chętnie poszerzającym swoje horyzonty i doświadczenia.
 Z czystym sumieniem mogę polecić tą publikacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz