czwartek, 18 września 2014

Inuici-jak żyć w zgodzie z naturą?

Nie wiem jak wy ale ja uważam,że na Planecie lecą najbardziej ambitne programy  dokumentalne. A wczoraj puścili świetny program pt. Inuici-jak żyć w zgodzie z naturą?   

Program opowiada o historii i kulturze ludzi północy. Pokazywał jak zmieniła się ich kultura i życie na przestrzeni dziejów. Jak wpływają na nich zmiany klimatu. I wiele innych.


Jednak to co mnie najbardziej zaintrygowało to obraz jak byli oni traktowani przez rząd Kanady czy ogólnie przez białych "lepszych ludzi".

Co ciekawe poza wysiedleniami z Arktyki i wywózka dzieci do internatów setki albo i więcej kilometrów od domu gdzie często padały ofiarami gwałcicieli-właśnie taki jest ten lepszy człowiek.

Ale co dziwne pewnego dnia przyszedł dekret z rozkazem wybicia wszystkich psów należących do Inuitów. A przecież psy były niezbędnym elementem polowań. Nie było wtedy jeszcze skuterów śnieżnych a mobilność myśliwego na wielkich połaciach lodu była niezbędna.   A tłuczenie tego dekretu?  Psy są niebezpieczne i groźne, zagrażają ludziom itd.
Takie tłumaczenie można zostawić bez komentarza bo szkoda strzępić języka na ten wolny i jakże genialny rząd który ma gdzieś tych od których powinniśmy się uczyć.

Co do wartości survivalowej czy bushcraftowej niewiele się z tego filmu dowiemy. Chociaż dociekliwy widz wypatrzy nieco patentów czy widoków z których można czerpać wiedzę ze sztuki przetrwania.

Jednak najważniejszym przesłaniem Inuici-jak żyć w zgodzie z naturą?   Jest pokazanie wspaniałego społeczeństwa kultywujące swoje tradycje,dbający o siebie nawzajem i o środowisko które daje im miejsce do życia i pozwala przeżyć. 
Czyli wszystko to na co większosć krajów czy mocarstw czy to zachodu czy wschodu nie zwraca uwagi. J

A tak naprawdę to powinniśmy się od nich uczyć. Dlatego polecam ten film i gdy tylko będziecie mieli możliwość obejrzyjcie bo warto.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz