środa, 6 sierpnia 2014

Jan Sztolcman

Ciekawe czy ktoś z was słyszał o tym wybitnym Polaku. Bo szczerze mówiąc ja nie i jest mi aż głupio. Dowiedziałem się o nim z magazynu SEZON- szczerze polecam wszystkim miłośnikom natury.

Zacznijmy od początku  urodził się w 1854 roku w warszawie gdzie chodził do gimnazjum a potem rozpoczął studia zoologiczne. I tak został wybitnym ornitologiem, podróżnikiem i zapalonym myśliwym.

W 1875r nadarzyła się pierwsza okazja do wyprawy, i tak,też w tym roku wyruszył do Ameryki Południowej, zbierać i preparować okazy  miejscowej fauny oraz przeprowadzić szereg badać naukowych tegoż środowiska.
A co ważne  podczas pobytu w Peru  zoolog Konstanty Jalski uczył  go jak przetrwać i polować w tropikach.

W roku 1881 roku Sztolcman powrócił do Europy by już po roku ruszył do Ekwadoru razem z Józefem Siemiradzkim, (geologiem i paleontologiem), zamieszkał w Guayaquilu skąd organizowali wyprawy badawcze wgłąb tamtejszego interioru. W tej bazie wypadowej Sztolcman i Siemiradzki  spotkali Ernesta Malinowskiego inżyniera i budowniczego słynnej kolei w Andach.


W 1884 roku Sztolcman wrócił do Warszawy gdzie w 1887 roku objął stanowisko kierownika Muzeum Zoologicznego Branickich.

Był tez bardzo zapalonym i zasłużonym działaczem na rzecz rozwoju myślistwa. W 1899 roku założył i automatycznie stał się redaktorem Łowca Polskiego.
Dzięki reputacji wspaniałego badacza i myśliwego był zapraszany na polowania przez polskich magnatów w ich prywatnych lasach . Natomiast w 1901r wyruszył na swoja najsłynniejszą myśliwska wyprawę nad Nil Błękitny. Wędrował przez 3 miesiące, według niego była to pierwsza tego typu wyprawa w ten rejon i w przeciwieństwie do wypraw  w Ameryce Południowej nie miała ona celu naukowego ale myśliwski. Oczywiście jako zapalony ornitolog łapał i preparował miejscowe ptaki dla muzeum i tak też do Polski przywiózł ponad 160 ptaków.
Po wyprawie Sztolcman  napisał i wydał książkę Nad Nilem Niebieskim.

Sztolcman silnie działa na rzecz ochrony środowiska i bardzo mocno przyczynił się do ochrony Żubra Europejskiego-od 1926 r.   był członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Zmarł w Warszawie w 1928 r.

To co tu napisałem to zaledwie mała dawka odkryć czy wypraw jakie Sztolcman odbył. Więcej można znaleźć w internecie.Zainteresowanych zapraszam do poczytania bo warto :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz