poniedziałek, 21 lipca 2014

Odkażanie wody-tabletki.

Woda to najważniejsza rzecz podczas walki o przetrwanie czy nawet w życiu codziennym. No ale niestety nie zawsze mamy dostęp do źródła i musimy w jakiś sposób oczyścić wodę, najlepszą metodą jest gotowanie(wystarczy doprowadzić do wrzenia i już jest oczyszczona). A co zrobić gdy z jakiegoś powodu nie możemy jej zagotować. W tedy przychodzą nam z pomocą tabletki do odkażania wody. Na rynku jest dość spory wybór takowych  jednak ja używam i polecam tabletki  firmy KATADYN.

 To rozwiązanie ma więcej zalet niż wad. Największą z nich jest to,że nie musimy  robić nic poza wrzuceniem tabletki do butelki czy innego naczynia z wodą i odczekaniu 30minut. Pozwala to nam na skrócenie postoju do minimum, do tego mamy 100% pewność,że woda jest oczyszczona z zanieczyszczeń biologicznych. Nie zajmują wiele miejsca i prawie nic nie ważą. Czyli same zalety ale i niestety jest pewna wada, a mianowicie smak. Woda w ten sposób oczyszczona ma smak chloru(główny składnik tabletek)-przypomina tą z basenu ale lepsze to niż późniejsze problemy które mogą być bardzo ale to bardzo niebezpieczne.

Tabletki do odkażania wody są nieodłącznym elementem każdej szanującej się wyprawy w niedostępne rejony.   Żołnierze maja je na wyposażeniu w czasie akcji. Czyli jak widać warto się zabezpieczyć i wyposażyć swoją apteczkę lub survival kit w tego typu tabletki. Mogą one nam uratować życie.

Z pewnością docenią to wszyscy którzy chcą być skryci bo nie musimy nic gotować czyli automatycznie trudniej wykryć naszą pozycje. Do tego gdy zależy nam na czasie  wrzucamy tabletkę do wody i ruszamy dalej a po 30 min mamy czystą wodę.
Ograniczenia:
Stosować w  przejrzystej wodzie. Mętną wodę należy uprzednio przefiltrować, np przez arafatkę lub specjalny filtr.

Odkażanie wody :
Dodać 1 tabletkę  do 1l wody, odczekać 30 min.
W zimnej wodzie poniżej 10 st C w celu zabicia pierwotniaków np: giardii należy przedłużyć czas oddziaływania do 2 godzin.

Środki ostrożności:
Chronić przed dziećmi. Środek szkodliwy po połknięciu. W razie połknięcia natychmiast skontaktować się z lekarzem i pokazać mu opakowanie lub etykietę. Działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe. W przypadku kontaktu z oczami natychmiast przemyć dużą ilością wody. Wilgotne tabletki mogą spowodować odbarwienie odzieży.


producentKatadyn
wwwwww.katadyn.com
zastosowanietabletki do dezynfekcji wody pitnej


materiałsól sodowa kwasu dichloroizocyjanourowego (DCCNa): 4,5 mg/tabl.; chlorek srebra (Ag+):0,12mg/tabl
eliminuje bakterietak
eliminuje pierwotniakitak
eliminuje wirusytak
eliminuje cząstki stałenie
eliminuje zapachnie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz