sobota, 26 lipca 2014

Lekcja przetrwania Film

Filmów fabularnych o mniej lub bardziej survivalowym charakterze, ale jest film który ma świetną obsadę,ujęcia,muzykę i do tego niesie mnóstwo informacji o tym jak przetrwać w dziczy dalekiej północy. Chodzi tu o Lekcje Przetrwania z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.
Film zaliczający się do klasyki kina i chyba większość z was zna ogólny zarys fabuły a jak nie to musicie to nadrobić.
 A teraz mocno okrojone streszczenie:

Cała przygoda i niezwykle trudna walka o przetrwanie są skutkiem wypadku lotniczego na Alasce. Katastrofę przeżywają 3 osoby Charles Morse(Anthony Hopkins),Robert Bob Green(Alec Baldwin),

Stephen (Harold Perrineau).
Są zmuszeni dotrzeć do cywilizacji a sprawy nie ułatwia ani natura anie fakt,że
Charles i Robert związani są z tą samą kobietą, piękną Mickey Morse (Elle MacPherson) - jeden jest jej mężem, a drugi kochankiem. Ale nie będę tu wchodził w romansowe szczegóły bo to niema znaczenia. Przedzierając się ku cywilizacji  Charles uczy swoich towarzyszy różnych technik przetrwania jednak Stephen niedługo się uczył gdyż dość szybko zjadł go niedźwiedź KODIAK!! 
I tak od tego momentu Charles i Robert byli zmuszeni połączyć siły i mozolnie przeć naprzód jednocześnie uciekając przed niedźwiedziem który polował na nich!
Ostatecznie Charles korzystając ze swojego survivalowego doświadczenia postanawia,że trzeba zmierzyć się z bestią.  Zaostrzyli pieńki i zapolowali na miśka. Oczywiście udało im się.
Zjedli go, ze skóry zrobili ubrania i szli dalej aż do chatki nad rzeką gdzie Robert chciał zabić Charlsa  czy mu się udało czy dotarli do bezpiecznego miejsca. Ci z was którzy widzieli wiedzą a Ci co nie muszą obejrzeć :)
 
A teraz czas na wyjaśnienie dlaczego Lekcja przetrwania jest  najlepszym filmem w swojej kategorii.
Poza świetnymi ujęciami,genialną ścieżką dźwiękową no i wspaniałą grą aktorów jest tu mnóstwo patentów survivalowych a nawet bushcraftowych. I nie chodzi oto,że są one pokazane ale są objaśnione!!! A to już nie jest takie oczywiste w większości podobnych filmów.  
Postać grana przez Chopkinsa opowiada i objaśnia prawie  każdy patent pokazany w filmie. A jest ich sporo, od tego jak zrobić kompas z igły i liścia,przez rozpalenie ognia racą,orientacje w terenie, Survivalowe metody wędkarskie i wiele innych. Ale najważniejsze jest pokazanie starej metody rdzennej ludności na zapolowanie na niedźwiedzia. Jest tu dokładnie opowiedziane i pokazane jak tego dokonać. W sposób w miara bezpieczny.
 O zaletach merytorycznych można by pisać bez końca ale najlepiej obejrzeć samemu i przekonać się na własne oczy ile można z tego filmu wynieść.
Jak już jestem przy wartościach to warto wspomnieć o tym  co najważniejsze w przetrwaniu czyli psychice. Oglądając Lekcje Przetrwania mamy okazje obserwować dwa różne charaktery i psychiki. Mimo tego walczą o przetrwanie, są chwile zwątpienia ale i euforii. Z tych zachowań można wyciągnąć własne wnioski do zastosowania w swoim życiu.
 
Jak widzicie film jest  godny uwagi a nawet powinien być obowiązkową pozycją każdego trekkera,bushcraftowca,survivalowca, myśliwego itp. itd.
 
CIEKAWOSTKI:

  • Kiedy pod koniec filmu, po zabiciu niedźwiedzia, Charles i Bob idą niedaleko jeziora, po jego drugiej stronie jest doskonale widoczny popularny turystyczny kurort Chateau Lake Louise w Kanadzie
  • Długość brody Morse'a zmienia się w czasie wyprawy na ryby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz