poniedziałek, 10 marca 2014

Śpiwór Carawan ARCTIC od armyworld.pl reckaSwego czasu opisywałem tak na sucho śpiwór CARAVAN ARCTIC który z niezłą zniżką udało mi się kupić w armyworld.pl
Dziś przyszedł czas na opis jego właściwości i podsumowanie jego funkcjonalności. Pierwsze co od razu rzucił mi się w oczy to jest zdecydowanie za ciepły jak na większość warunków wstępujących w Polsce.  Temperatura w jakiej go używałem było min-4*C ale sądząc po moich doświadczeniach z różnymi śpiworami CARAVAN nadaje się tylko na temp poniżej -20*C. (jego komfort to -35*C)


Kolejną sprawą jest mankament wszystkich puchówek. Czyli wilgoć. Jak każdy śpiwór puchowy tak i ten chłonie wilgoć na potęgę. Z tą różnicą,że CARAVAN stosunkowo szybko schnie. Wystarczy powiesić go na wietrze i po 15min.jest już prawie suchy. Oczywiście wilgoć w nim zostanie więc do 100% suchości dojdzie dopiero w domu.

Oddychalność jest na wysokim poziomie dzięki czemu nie mamy efektu pocenia się-pod warunkiem,że jest naprawdę zimno. W temperaturach bliskich zeru śpiwór jest za ciepły przez co musimy się rozpiąć i spać odkrytymi nawet bez czapki!! Ta ciepłota jest i zaleta i wadą.  W wysokich temperaturach jest za ciepły ale w ujemnych-czytaj Skandynawia/Syberia-jest idealny.
Co do funkcjonalności jest dobrze. Wszystkie zamki ładnie chodzą i niema problemu ze znalezieniem ich po ciemku.
Gdy uda mi się go przetestować w prawdziwie zimowych warunkach wrzucę opis jak się sprawdził.

3 komentarze:

 1. Swego czasu zastanawiałem się nad nim. Ostatecznie jednak zainwestowałem w cumulusa do -20 z racji wagi i objętości po spakowaniu, niestety cena była sporo wyższa od Caravana. Chętnie przeczytam relację z testów przy konkretnych mrozach... szkoda, że takich w tym roku u nas nie było :-)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejmy nadzieje,że przyszły sezon zimowy będzie lepszy:)

   Usuń
 2. Wilgoć najgorszy wróg puchówki. Ja mam spiwór szwedzki, ma on z 5 warstw. Nie testowałem go w niskich temperaturach, ale spróbuję. To co ciekawe to, że z pośród tych 5 warstw (pokrowiec, materiał zew, wełna. puch/pierze, mat wew. prześcieradło) jest warstwa wełny. Ciekawe czy wełna jest w stanie zatrzyamć, zmniejszyć wchłanianie wilgości przez puch.

  OdpowiedzUsuń