środa, 12 lutego 2014

Helikon-Tex ECWCS Pants Gen II test

Spodnie Helikon-Tex ECWCS Pants Gen II to wspaniała sprawa. Jedne z najlepszych spodni jakie miałem. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć,że  umożliwiły nam wędrówkę przy skrajnie silnym wietrze.  A to że wytrzymały takie warunki jest dowodem na jakość wykonania tych spodni.  Bardzo wygodne nie krępujące ruchów idealnie sprawdzają się podczas intensywniejszego przedzierania się przez gąszcz czy marsz po dużej stromiźnie. Co ciekawe jak na spodnie membranowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Można bez obaw klękać na kamieniach,przedzierać się przez zarośla a im nic się nie dzieje.  Co do oddychalności to jest naprawdę nieźle. Przy temperaturach powyżej 0*C i na podejściu czyli  w miejscu gdzie ilość wydalanego ciepła i wilgoci jest naprawdę duża tu niema nadzwyczajnego problemu z odprowadzaniem tych rzeczy.  A gdy odepnie się zamki przy nogawkach i rozporek wentylacja staje się prawie,że idealna.   Kieszenie typu kargo są bardzo pojemne i niema obawy że coś nam z nich wypadnie. Ze pokojem włożymy tam łapawice,mapę a nawet na upartego wejdzie manierka. Co do wiatroszczelnosci to jedno jest pewne Helikon-Tex ECWCS Pants Gen II są w 100 % wiatroszczelne. To co miały okazje przeżyć jest dowodem na wyjątkową dbałość przy produkcji tychże spodni. Wiatr niema możliwości dostania się do wnętrza chyba,że przez zamek w nogawkach czy rozporku. Co do odporności na wodę to mimo testu w zimowych warunkach miały deszcz i świetnie się sprawdziły. Woda ładnie po nich spływała i nie wsiąkają w materiał tak jak bywa w dużej części odzieży membranowej.  Raz jak nabierałem wodę ze źródełka i nieumyślnie klęczałem w wodzie nic nie przeciekło. ani nie namokło.Wstałem woda ściekła i nie było problemu.   Gdy zima jest normalna to pod spód starczy włożyć jakieś spodnie z syntetyczna ocieploną i nawet przy bardzo niskich temperaturach nie powinniśmy zmarznąć. A przy wyższych starczą kalesonki i szybko w teren.   Podsumowując spodnie Helikon-Tex  są świetną opcja jako spodnie główne zimą lub jako wierzchnia warstwa  zakładana ana zwykłe spodnie chroniąca przed wiatrem czy deszczem.   Jest tylko jedna mała wada. Czasami szeleszczą ale starczy,że trochę złapią wilgoci lub się rozgrzeją i problem ten znika. Więc jeśli ktoś szuka spodni na złą aurę to Helikon-Tex ECWCS Pants Gen II jest idealną opcją. W przystępnej cenie i świetnie wykonanej.

 


5 komentarzy:

 1. Testowałeś je w wyższych temperaturach tj. 15C i więcej? Jak oddychalność?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Testowałem w max10*C i nie było źle. Ale wszystko zależy od wysiłku jaki będziemy podejmowali. Bo większość membran działa na zasadzie różnicy temperatur. Do spokojnego marszu przez las podczas deszczu nawet w +15 pewnie da się wytrzymać. Ale w wyższych temperaturach może być już problem z oddychalnością. To samo będzie przy ostrym marszu,biegu czy szybkiej jeździe na rowerze:) Ja w temp. w ok.20*C i wyżej wolę zmoknąć od deszczu niż od potu a potem wysuszyć ciuchy na sobie lub przy ognisku.

   Usuń
  2. Rowerowe wodoodporne spodnie, które nieźle oddychają i nie kosztują równowartości samochodu segmentu C to taki urban legend czy inny Yeti. W temperaturze powyżej 10 C, sprawę załatwiają wodoodporne skarpety (ew. owiewy, które gotują nogę w bucie), a reszta po prostu zmoknie. Potem suszenie przy ognisku lub na kwaterze, albo założenie mokrych ciuchów następnego dnia. Na deszcz w temperaturze poniżej 10C szukam właśnie sensownego rozwiązania...

   Usuń
 2. konrad, membrany nie działają na zasadzie różnicy temperatur. Dla nich istotna jest różnica ciśnienia parcjalnego pary wodnej. A ta jest co prawda zależna od temperatury, jednakże istnieje zależność Tw x Pw = Tz x Pz i do takiej równowagi dąży. Przyjąć można że Tz=const i Pz jest nieskończonością bo, ilość produkowanej H2O przez nas nie wpływa na wzrost wilgotności na zewnątrz (poza szczególnymi przypadkami, gdy jesteśmy grupą w małym pomieszczeniu, co daje się odczuć).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. T = temperatura zewnetrza z i temperatura wewnętrzna w
   P - para wodna, wilgotność % - wartość stała dla danej temeperatury. Zmieniając temperaturę zmieniać wilgotność.

   Usuń