sobota, 22 lutego 2014

Co nieco o misiu

Niedźwiedź największy i najbardziej majestatyczny drapieżnik żyjący w naszym pięknym  i miejscami dzikim kraju.Niestety na własne oczy widziałem miśka tylko w zoo ale w Bieszczadach miałem okazje zobaczyć mnóstwo tropów tego leśnego włóczęgi.  Z tego co rozmawiałem ze znajomymi większość mówi,że jak by zobaczyło tyle tropów niedźwiedzi to za cholerę by nie zostali na noc w tym miejscu. Ja całkowicie przeciwnie miałem lekką nadzieje,że uda mi się zobaczyć chociaż jednego przedstawiciela naszej mega fauny. No ale się nie udało. Ale nie o tym chciałem dziś mówić ale co nieco o niedźwiedziu brunatnym.  Nasz rodzimy miś na początku swojej kariery nie był wcale związany z  górami ale właśnie z nizinami no ale jak to z człowiekiem już niestety bywa. Sukcesywnie już od czasów mieszka I zabierał i grabił ziemie należące do zwierząt. W ostatnich wiekach ten proces przyśpieszył przez co Miś i wiele innych jego przyjaciół musiało udać się w góry gdzie do dnia dzisiejszego żyje ale czy szczęśliwie.  I tak i nie. Z jednej strony tak bo Niedźwiedź jest objęty ochroną i wieloma projektami zachowania tego gatunku jak i jego środowiska naturalnego. Ale z drugiej strony  kiedyś miśków było wiele i występowały na terenie całego kraju  a dziś tylko w górach i to nie wszystkich. Jednak są misie które postanowiły zobaczyć inne miejsca i wywędrowały  w Sudety,były widziane w okolicach Tarnowa,Myślenic,pod  Krakowem, Był też widziany w puszczy Białowieskiej i Rominckiej. Jednak te ostatnie najprawdopodobniej przywędrowały do Polski z północy.Ale najodważniejszy z Niedźwiedzi doszedł w okolice warszawy i to niejeden osobnik. Bo taki przypadek zanotowano w latach 60 i 90 ubiegłego wieku.  No ale to jest tylko margines. Bo większość miśków mieszka w górach to dlatego,że łatwo tam zdobyć pożywienie. A co taki mis je? Większość ludzi powie,że mięso. Oczywiście wchodzi ono w skład diety ale w Polskich warunkach niedźwiedzie prowadzą tryb życia zbieraczy. Czyli żywią się głownie jagodami,korzonkami,orzechami,nasionkami,a większość mięsa jakie spożywają pochodzą z padliny. Oczywiście czasem złapią jakiegoś prosiaka czy owce ale to bardzo rzadko się zdarza. 

Czy niedźwiedzie zagrażają ludziom. Raczej nie. Przypadki ataku zdarzają się bardzo rzadko a większość przypadków to niedźwiedzia z młodymi, czy jak zaskoczymy miśka siedzącego w krzakach. Jest też taka zależność,że niedźwiedzie które doznały krzywdy z rąk człowieka są bardziej skłonne do ataku na człowieka.Jedyny niedźwiedź który poluje na człowieka to  Niedźwiedź Polarny ale w Polsce raczej się z nim nie spotkamy.
Odchody miska zostawione na szlaku.
Jak widać mis niema łatwego życia w dzisiejszym świecie dlatego powinno się dbać o jego naturalne środowisko i przestrzegać zasad jak np. zabierz śmieci ze sobą. Zresztą to dotyczy nie tylko miśków ale i innych przedstawicieli naszej rodzimej fauny.

2 komentarze:

  1. Okolice Wołosatego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tropy miśka były niedaleko Rawiej skały a kupa na szlaku schodzącym do Wetliny

      Usuń