piątek, 24 stycznia 2014

Ray Mears na dalekiej północy

Ray Mears to mistrz bushcraftu i to chyba wie każdy bushcraftowiec na świecie. N a swoimi koncie ma wiele programów poświęconych sztuce przetrwania. Jednym z nich jest Ray Mears na dalekiej północy, jednak nie jest to zwykły program o survivalu gdzie informacje jak przetrwać są podawane na talerzu. Tu Ray opowiada o niezwykłych ludziach którzy żyli i wędrowali po dzikiej północnej części kanady.  Byli to niezwykli ludzie którzy przecierali szlaki i odkrywali niezbadane dotąd tereny. Nie mieli ze sobą sprzętu jakim dysponują dzisiejsze wyprawy. Nieraz mieli tylko nóż,krzesiwo i niewiele więcej. Dziś najprawdopodobniej nawet nie 10% ludzi żyjących obecnie na świecie dokonała by tego co Oni. Wśród nich był  Samuel Hearne,Jon Rea.
 Ray Mears w bardzo ciekawy sposób opowiada historie właśnie takich wielkich ludzi . Mówi wiele na temat historii miejsca i odkryć, przekazuje prawdę o odkryciach geograficznych które bywały zakłamywane. W każdym odcinku programu opisuje inną osobę,opowiada o jej życiorysie i o tym co zrobiła dla Kanady jak i świata.
Jak już pisałem niema tu w jasny sposób pokazywanych informacji dotyczących survivalu,ale jest tu mnóstwo patentów bushcraftowych ale i w trakcie gdy Ray opowiada można dopatrzyć się wielu patentów survivalowych.
Dla mnie poza informacjami o bushcrafcie wielkim atutem tego programu jest to,że opowiada on o ludziach o których większość ludzi nie słyszała.
 Ray Mears na dalekiej północy to program który warto obejrzeć, nie tylko z powodu ciekawie przekazanej historii Kanady ale dla samego klimatu tego programu.
Każdy kto widział choć jeden program Raya Mearsa wie co mam namyśli:)

A tu jeden z odcinków  Ray Mears na dalekiej północy

2 komentarze:

 1. Oglądnąłem wszystkie odcinki Northern Wilderness jakie udało mi się znaleźć w sieci, uwielbiam Ray'a Mears'a i mam zamiar sięgnąć po jego biografię "My Outdoor Life" (szkoda tylko, że nie ma na razie tłumaczenia).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To witaj w klubie fanów Mears`a:)
   A tak co do tej biografii to myślę,że udało by się nakłonić jakieś wydawnictwo do przetłumaczenia i wydania w Polsce "My Outdoor Life".

   Usuń