piątek, 31 stycznia 2014

Magia cebuli

Jak wiadomo podczas wędrówki musimy zadbać o odpowiednie pożywienie. Czyli musimy dostosować odpowiednią ilość kalorii do wysiłku ale musimy również zadbać o uzupełnienie minerałów. A niema chyba nic lepszego od Cebuli.

Swego czasu podchodziłem dość sceptycznie do jedzenia cebuli jak jabłka. Ale moje podejście zmieniło się pewnego ranka w Izerach przy chatce Tomaszka gdzie Zbyszek(przyjaciel i prawdziwy człowiek lasu) zaproponował na śniadanie cebule z oliwą.
Niezbyt chętnie ale jak spróbowałem to chciałem więcej.
Cały fenomen polegał na tym,że cebula pokrojona w kostkę i zalana oliwą mięknie i staje się naprawdę smaczna a co najważniejsze bardzo pożywna.
Świetnym potwierdzeniem tej tezy jest fakt,że Zbyszek żywi się cebulą przez dłuższy czas i ona wystarcza mu do zregenerowania sił. A praca w lesie do łatwych nie należy.
Jedną średniej wielkości cebulą może się najeść jedna osoba. Oczywiście nie będzie to zaspokojenie głodu ale z pewnością dostarczy mnóstwa pożytecznych i niezbędnych substancji odżywczych. Nie bez powodu wiele wypraw w dawnych czasach używało cebuli jako podstawy w diecie.
Poniżej  wypis  składników jakie ma cebula.

Cebula zwyczajna
Wartości odżywcze na 100 g produktu
Składniki pokarmowe Witaminy Składniki mineralne
woda 89,11 g witamina A b.d. magnez 0,129 mg
energia 40 kcal witamina B1 0,046 mg fosfor 29 mg
błonnik 1,7 g witamina B2 0,027 mg żelazo 0,21 mg
białko 1,1 g witamina B6 0,12 mg sód 4 mg
tłuszcze 0,1 g witamina C 7,4 mg wapń 23 mg
węglowodany 4,24 g witamina PP 0,116 mg potas 146 mg

 Jak widać warto pomyśleć o takim elemencie leśnej diety. Jest tylko jedna wada oddech który może być zabójczy dla niektórych.  Ale przynajmniej czasem odstrasza owady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz