poniedziałek, 27 stycznia 2014

Kurz,pot i łzy- Bear Grylls

Bear Grylls znany i lubiany jak i mający wielu przeciwników showman survivalu. Znany przede wszystkim z programu gdzie wykazuje się nadmierna brawurą i robi rzeczy które w większości przypadków sytuacji survivalowych są nie do wykonania. A książki jego autorstwa to już zupełnie inna sprawa. Pokazują zupełnie inne podejście do wędrówki czy survivalu. No i przede wszystkim  wizerunek Gryllsa jest dużo bardziej spokojny i stonowany. Kurz,pot i łzy to autobiografia która powinna być obowiązkowa lektura zarówno fanów jak i przeciwników Miska.
 W tej książce Bear opisuje swoje życie już od najmłodszych lat po dziś dzień. Nie szczędzi sobie krytyki, wtyka swoje błędy które popełnił w przeszłości. Opisuje swoje bardzo ciekawe życie w sposób zabawny i przyjemny. Z książki dowiemy się jak wyglądała nauka, sprzeczki z rówieśnikami, przebieg kariery w wojsku i wiele innych. Choćby pechowy skok ze spadochronem nad Afryką który przerwał jego karierę w SAS-czyli jednych z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. Po tym zdarzeniu omal nie zawalił mu się świat ale po rehabilitacji gdzie też nie próżnował i łamał zalecenia lekarza zdobył Everest a nieco później stał się prezenterem najpopularniejszego programu survivalowego na świecie.
Z kart tej książki dowiadujemy się również,że Bear Grylls jest społecznikiem, udziela się w wielu akcjach charytatywnych, organizował wiele wypraw które miały zebrać pieniądze dla potrzebujących.
 Dowiemy się również o działalności Beara w skautingu.  Na łamach tej książki Grylls wiele razy powtarza jak ważna dla niego jest rodzina. Wiele razy przywołuje swojego ojca który zaszczepił mu wiele pozytywnych cech jak i miłość do przyrody i przygód w dziczy.
Podsumowując Kurz,pot i łzy to książka godna polecenia. Jej lektura niesie ze sobą wiele walorów dydaktycznych jak i wychowawczych. I to nie tylko dla dzieci z podstawówki czy gimnazjum ale i dla dorosłych.Prawi on tu morały ale nie kują one zbytnio w oczy,po prostu przekazuje rady które wynikły z jego doświadczeń życiowych. Wbrew obiegowej opinii Bear Grylls jest  wartościowym człowiekiem który wykorzystuje w 100% szanse jakie faje mu los.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz