piątek, 26 lipca 2013

Jak radzić sobie z upałem

Od  początku tygodnia Polskę nękają falę upałów przekraczających grubo 30C.  A wędrowanie czy zwykłe życie w  mieście nie jest ani miłe ani wesołe a ryzyko odwodnienia czy udaru cieplnego jest bardzo wysokie. Oto kilka prostych rad do zastosowana podczas upałów.

Jak wiadomo woda to życie więc najważniejsze to otrzymać odpowiedni poziom wody w organizmie. Aby zapobiec odwodnieniu powinno się pić przynajmniej  2L wody dziennie lecz gdy temperatura przekracza 30C powinno się pić nawet  powyżej 4L. Jednak aby się odpowiednio nawodnić nie wystarczy wyżłopać wszystkiego naraz ale powinno się pić często małymi porcjami. Ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie przyswoić więcej jak 1L wody na godzinę.
Na zdjęciu powyżej widać arafatkę  która swobodnie zwisa na szyi. Jest to bardzo dobry sposób na schłodzenie tętnic krwi tyle, że arafatka czy jakaś inna chusta musi być zmoczona. Niestety ten sposób może doprowadzić do przeziębienia gardła jednak lepsze to niż  udar cieplny. Przy temperaturach powyżej 30C już po krótkiej chwili odczuwa się ulgę. Niestety  moja zielona arafatka po zamoczeniu  zaczęła farbować i w efekcie cały kołnierz i ramiona w koszuli mam zielone.
Aby lepiej przetrwać  upał można również zmienić dietę. Posiłki które spożywamy powinny być nietłuste, lekkostrawne z dużą ilością świeżych owoców i jarzyn. Gdy już zjemy warto zastosować poobiednią sjestę.

 Gdy mamy taką możliwość warto brać chłodną kąpiel czy prysznic lub po prostu zraszać się wodą. Napełnij miskę lub jakieś inne naczynie chłodną wodą i włóż do niej nogi i zastosuj metodę z mokrą chustą a od razu będzie ci lepiej. Oczywiście z miską w terenie możemy mieć problem ale można wejść do jeziora czy strumienia.
 Najgorętszą porę dnia należy spędzać w cieniu lub w jakimś pomieszczeniu. W budynku  należy zamontować w oknach ciemne zasłony lub rolety aby zablokować promienie słoneczne  które nagrzewa pomieszczenie. Aby ograniczyć ilość energii która ogrzewa mieszkanie powinno się odłączyć  wszystkie nieużywane urządzenia. Każdy sprzęt elektryczny wytwarza energię czyli ciepło.

Wczasię wędrówki powinno się  szczególnie zatroszczyć o odpowiednią odzież która ochroni nas przed upałem i szkodliwym promieniowaniem UV. Dlatego  powinniśmy zawsze mieć coś na głowię(najlepiej sprawdza się kapelusz) a pozostałe nasze ubrania powinny być z lekkiej i przewiewnej tkaniny. Najlepiej nosić koszulę z długim rękawem- dzięki temu traci się mniej wilgoci.
Podczas upałów należy całkowicie zrezygnować z alkoholu, kawy i wszelkich innych używek. Jedynym odstępstwem od tego możne być jedno ale tylko jedno piwo. A to dlatego, że zawiera ono wiele minerałów i soli które tracimy wraz z poceniem.
Dobrym sposobem na gaszenie pragnienia jest berberyjska herbata. W naszych warunkach najlepiej  wziąć zwykłą herbatę i bardzo mocna ją ocukrzyć.
I na koniec należy unikać forsownych ćwiczeń fizycznych. A w razie możliwości unikać wędrówki w czasie największych upałów.
I tu jeszcze tak na ochłodę


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz