wtorek, 23 lipca 2013

Babka zwyczajna

Coraz więcej czasu spędzamy w terenie więc warto zapoznać się z jadalnymi dziko rosnącymi roślinami. Tm razem opiszę Babkę zwyczajną(plantago major).

Monografia:
Roślina wieloletnia, wysokości od 10 do 40cm; wszystkie liście odziomkowe w rozecie, bardzo odpornej na rozdeptanie. Liście szerokie o jajowatym kształcie szerokości od 5 do 9cm i długości 10-15cm. Na liściach widoczne są od 3 do 9 wyraźnie widocznych nerwów. Nerwy się zwężają tworząc bardzo mocny ogonek. Kwiaty niepozorne zielonkawe, liczne w gęstym wysmukłym kłosie długości do 15cm.
Okres zbioru:
 czerwiec-październik.
Występowanie:

Drogi, place, śmietniska. W całej europie bardzo częsta.
Zastosowanie:
Zebrane w kwietniu liście, zdecydowanie gorzkie, drobno pokrojone stają się smaczną sałatką. Można je również udusić albo dodać do twarożku.
Ja osobiście wolę po prostu oberwać liść i go zjeść(można umyć)
Pomyłki:
Babka jest bardzo charakterystyczna i nie do pomylenia z niczym.
Warto wiedzieć:
 Tę samą wartość kulinarną ma babka lancetowata. Liście również odziomkowe, tylko wąsko-lancetowate z pojedynczymi włoskami, szerokości 2-4 cm i długości 13-30cm. kwiaty brązowawe, liczne w cylindrycznych kłosach na 5-kątnej szypułce. Oba gatunki można łączyć ze sobą w różnych sałatkach czy innych potrawach. można również dodawać inne rośliny które złagodzą zdecydowanie gorzki smak  babki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz