piątek, 21 czerwca 2013

Pałatka US-ARMY


W dzisiejszych czasach na skutek zmian klimatu nigdy nie możemy być pewni czy zaraz nie zacznie padać. Dlatego w ekwipunku każdego wędrowca powinno się znaleźć coś wodoodpornego. Najlepszym wyjściem na cieplejsze pory roku jest pałatka, która jest znacznie mniejsza od większości kurtek membranowych. Jeśli przyjdzie nam wędrować w dość upalny dzień i nagle zacznie padać a temperatura niespadanie, to w kurtce się zapocimy a pałatka odpowiednio założona( nie pod plecak a na niego) będzie zdecydowanie lepiej odprowadzać ciepło.
Jeśli pogoda jest straszna  i mamy do czynienia z bardzo ulewną pogodą to nawet kurtka z membraną Gore-Tex w końcu zacznie puszczać wodę a pałatka która jest wykonana z jakiejś gumy  wytrzyma praktycznie każdą pogodę. Jedyny problem z pałatką w czasie deszczu jest fakt, że nasze ręce są wystawione na warunki atmosferyczne. chyba,że schowamy ręce pod pałatkę. Kolejnym problemem jest fakt, że pałatka działa jak rynna i cała woda spływa nam na spodnie a po nich do butów.

Dużą zaletą pałatki nad kurtka jest możliwość zrobienia z niej schronienia lub nawet śpiwora. Bardzo fajną opcją jest  podpinka do pałatki przypominająca kształtem i materiałem stare śpiwory typu kołdra. dzięki takiemu rozwiązaniu można używać pałatki nawet w chłodną pogodę, a podpinki jako śpiwora czy koca.

Jedynym środowiskiem gdzie lepiej nie używać pałatki są góry. Ale nie chodzi  tu o Bieszczady czy Izery a raczej o góry wysokie takie jak Tatry czy Alpy. A to za sprawą ze w czasie silnego wiatru pałatka zaczyna działać jak żagiel i może ściągnąć nas w dół.  Pałatka również znacznie ogranicza naszą mobilność  przez swoje rozmiary.
Pałatkę warto zabierać zawsze ze sobą nawet gdy nie planujemy noclegu w terenie. Bo gdy nawet  zastanie nas noc czy zła aura będziemy mogli zbudować prowizoryczne schronienie które umożliwi nam przetrwanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz