poniedziałek, 17 czerwca 2013

Koniczyna łąkowa

Koniczyna łąkowa to jedna z łatwiejszych i smaczniejszych roślin rosnących w Polsce.
Monografia:
Wieloletnia roślina o zmiennej budowie z kanciastymi , lekko owłosionymi wzniosłymi łodyżkami(wys. 15-45cm). Liście długoogonkowe, trójklapowe,klapy owalne, całobrzegie(dł. 1-3cm.), krótkoogonkowe. Na listkach występują jaśniejszy lub purpurowy rysunek  w kształcie litery V. Przylistki szpiczaste, owalne, kwiaty purpurowe, czerwone lub różowe, białe(koniczyna Szwedzka), występują w kulistych główkach (śred. 2-3cm), o bardzo przyjemnym zapachu, kielich 10-nerwowy,owłosiony.
Występowanie:
Pastwiska, nawożone łąki, przydroża. Występuje powszechnie na terenie całej Europy. W górach występuje do wysokości 2000m.n.p.m. Różne gatunki uprawiane były jako pasza a później zdziczały.

Zastosowanie:
Młode liście, łagodne w smaku i aromatyczne, oraz lekko słodkawe kwiaty są bardzo dobrym dodatkiem do sałatek. Nadają się również jako dzika jarzyna lub jako dodatek wizualny.
Z suszonych kwiatów można przygotować smaczną i zdrową herbatkę. Okres zbioru przypada na Maj-Sierpień.
Nie istnieje możliwość pomylenia z żadną rośliną, ze względu na swój dość charakterystyczny wygląd.
Ciekawostki:
Koniczyna pospolita jest dość bogata w proteiny przez co świetnie się nadaje na roślinę paszową. Jej korzenie współżyją z wiążącymi azot bakteriami brodawkowymi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz