piątek, 10 maja 2013

Mors Kochański

Kochanski.JPGJest to mało znana w Polsce postać ze światu bushcraftu. Jest instruktorem przetrwania i bushcraftu oraz autorem wielu książek, niestety jak na razie żadna nie została przetłumaczona na język polski. Szkolił zarówno cywilów jak i wojskowych, w takich krajach jak Kanada, Anglia, USA oraz Szwecja. Jego słynną maksymą jest:"The more you know, the less you carry" czyli "Jm więcej wiesz, tym mniej nosisz".

Mors Kochański pochodzi z polskiej rodziny która jeszcze przed drugą wojną wyjechała do Kanady gdzie w 1940r. urodził się Mors.
Pewnie dziwi was imię Mors wynikło ono z błędu popełnionego przez położną która na skutek polskiego akcentu i  błędu w mowie  zamiast Morris wpisała do aktu urodzenia Mors. Jego dzieciństwo mocno wpłynęło na  późniejszy styl życia oraz  pasje. Wychował się na odizolowanej farmie w Saskatchewan. Codziennie do szkoły musiał pokonać 7mil. Te codzienne podróże odgrywały główną role w edukacji i przyczyniły się do zafascynowania naturą. Gdy w 1954r przeniósł się wraz z rodzicami do Prince Albert  publiczna biblioteka stała się jego drugim domem. Najbardziej interesowały go dwie pozycje:
Podręcznik dla Skautów oraz książka o węzłach. I tu zaczęła się pasja kolekcjonowania i czytania książek głównie tych o przyrodzie oraz  o umiejętnościach przetrwania.
W 1959r. został kadetem Marynarki. Gdzie w sumie przesłużył 3 lata, po czym wrócił w rodzinne strony.
Po kilku latach studiów Mors został  zawieszony i rzucił naukę. Od tego momentu postanowił spełnić się w  tym w czym był najlepszy czyli sztuce życia w dziczy. Jednak zanim udało mu się ten cel osiągnąć pracował w wielu innych miejscach.
W 1968r w Blue Lake Centre (blisko Hinton, Alberta) zaczęły działalność plenerowe programy edukacyjne gdzie Mors szybko znalazł pracę. W tym samym czasie poznał  swojego przyjaciela oraz mentora
Tom`a Roycraft. W 1986r. został poproszony o napisanie książki w której zawrze całą wiedzę na temat życia i przetrwania w głuszy. I właśnie w ten sposób powstał kanadyjski bestseller „Northern Bushcraft”  A mors staje się znanym instruktorem. Mors Kochański łącznie wydał 3 książki, oraz publikował swoje artykuły w „Wilderness Arts and Recreation Magazine” .
Wiele technik stosowanych przez Morsa Kochańskiego mogą być nieco zaskakujące jak na dzisiejsze standardy  ale tak czy inaczej są jak najbardziej warte opanowania chociaż w nikłym stopniu.
Na sam koniec warto dodać, że Mors był mentorem Raya Mearsa  i to on rozpropagował noszenie noża na szyi. Sam często używał niedrogich  szwedzkich noży Mora.
I jeszcze filmik:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz