wtorek, 14 maja 2013

Kuchenka ekspedycyjna

Pewnie dla większości ludzi poruszających się w po dzikich ostępach zwraca dużą jeśli nie największą uwagę na rozmiar oraz wagę ekwipunku. Jeśli chcecie mieć małą kuchenkę opalaną byle czym, to kuchenka ekspedycyjna jest świetnym rozwiązaniem.

Nadaje się do gotowania wody jak i do przyrządzania rożnego typu pożywienia. Zbudowana z 5elementów,  które są wykonane z cienkiej blachy nierdzewnej o grubości 0,6mm dzięki czemu jej waga wynosi zaledwie 240g. Złożenie zestawu nie nastręcza większych problemów niezależnie od warunków atmosferycznych. Problem z zmontowaniem zaczyna się dopiero gdy mamy bardzo zgrabiałe dłonie lub robimy to w dużych rękawicach. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca.
 Grubość 3 mm x 149 mm x 107 mm, to naprawdę świetny wynik! Kuchenka najlepiej sprawdza się w zestawie z kubkiem o pojemności 0,5L. Można również użyć zwykłego garnka ale wtedy powstaje spory problem z dorzucaniem opału, dlatego ja używam do kompletu małego i lekkiego trójnogu(opiszę w innym poście). Ten zestaw świetnie ze sobą współgra i znacznie ułatwia i umila gotowanie.

Co do opału to obojętnie co się do niej wrzuci a jest to łatwo palne  zda egzamin. Gdy chcemy zagotować wodę w kubku wystarczą drobne gałązki a gdy zamierzamy ugotować coś wykwintnego trzeba użyć grubych patyków lub małych szczapek. Trzeba pamiętać, że gaz czy benzyna wcześniej czy później się skończy, tu niema takiego problemu bo wszędzie się znajdzie jakieś patyki czy papiery. Opał można dorzucać przez otwór w przedniej ścianie i/lub od góry.

 Kuchenka ekspedycyjna jest alternatywą dla Kelly Kettle, jednak jedynie pod względem wielkości, wagi, no i ceny 65zł.
Świetnie nadaje się zarówno jako podstawowa kuchenka każdego turysty jaki i bardziej wymagających survivalowców.
Może również wchodzić w skład zestawu przetrwania zarówno w warunkach naturalnych, jak i w post-apokaliptycznym mieście.
Podsumowując:
Kuchenka ekspedycyjna to zarówno świetny gadżet jak i przydatne narzędzie.
Jest stabilne w prawie każdym terenie.
Zajmuje bardzo mało miejsca 3 mm x 149 mm x 107 mm
Jest bardzo lekka 240g.
Wykonana ze stalowej blachy o grubości 0,6mm
Dość bezpieczna(ogień pod kontrolą)
Można zagotować na niej zarówno wodę jak i przygotować jakieś posiłki. 
Dość tania 65zł.

2 komentarze: