wtorek, 28 maja 2013

60 lat mineło

W tym  roku mija dokładnie 60 rocznica zdobycia Mt.Everestu. Historia podboju tej góry zaczęła się zdecydowanie wcześniej. Pierwszą wyprawą w himalaje była brytyjska ekspedycja zorganizowana w 1904r. przez sir. Francis Younghusband.  Zgodę na zorganizowanie tego przedsięwzięcia dał sam Dalajlama. Kolejną poważną wyprawą która dała duży pogląd na sytuacje w himalajach, była zorganizowana w 1921r.
W składzie ekipy  był  m.in. George Leigh Mallory. Ekspedycja ta miała charakter rozpoznawczy a jaj członkowie zdobyli  Chang La-6990m.n.p.m.  W 1922r. rusza kolejna wyprawa w której znów bierze udział Mallory. W trakcie wspinaczki na Everest w lawinie ginie 7 szerpów. Ekspedycja osiągnęła 8326m.n.p.m.
Kolejna wyprawa po dziś dzień budzi wiele emocji. W 1924r. rusza trzecia wyprawa której celem jest zdobycie najwyższej góry świata. Podczas ataku szczytowego ginie Mallory, Andrew Irvine oraz dwaj szerpowie.  Głosy w sprawie tej wyprawy są podzielone jedni uważają, że szczyt został zdobyty. Jednak najprawdopodobniej ekspedycja osiągnęła wysokość 8600m.n.p.m

Przełomem w ekspedycjach na terenie himalajów było otwarcie granic Nepalu  w 1949 dla zagranicznych wspinaczy. W 1950r rusza brytyjsko amerykańska wyprawa której udało się pokonać  Ice Fall. Kierownikiem wyprawy był  Eric E. Shipton. W 1952r. rusza szwajcarska ekspedycja która obrała drogę od południa. Udało się im osiągnąć 8560m. n.p.m.
W 1953r po wielu próbach udaje się osiągnąć cel. Brytyjska wyprawa składająca  się z 400 ludzi. 29 maja od południa na szczyt wchodzą Edmund Hilary nowozelandzki wspinacz oraz Szerpa Norgay Tenzing. Było to wielkie osiągnięcie jak na tamte czasy gdzie nie było goretex-ów i innych super lekkich i zaawansowanych materiałów.  Ale tu historia się nie kończy. W 1965r. Szerpa Nawang Gombu jako pierwszy człowiek który dwukrotnie staną na szczycie. W 1975r. na szczyt wchodzą pierwsze kobiety Japonka Junko Tobei i Tybetanka  Phantong.
1978r. Wanda Rutkiewicz pierwsza polka oraz europejka na szczycie.W 1980r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stają na szczycie ZIMĄ! Było to pierwsze w historii zimowe zdobycie ośmiotysięcznika i tym samym Mt.Everestu. 2005r. Marcin Miotk jako pierwszy Polak zdobywa Everest bez tlenu. W 2009r. Anna Barańska jako pierwsza Polka zdobywa szczyt od strony północnej. 2012r. Ryszard Pawłowski jest pierwszym polakiem który staną na szczycie czwarty raz.
 
Jest to zaledwie mały kawałek historii o przekraczaniu barier pozornie nieprzekraczalnych. W zdobywaniu szczytu wiele zasług mamy my Polacy z czego powinniśmy być dumni. Niestety Mt.Everest jest dziś górą obleganą przez ludzi niekoniecznie zasługujących na zaszczyt zdobycia go, jest też dość mocno zaśmiecony, a nieraz zdarza się, że wspinacze muszą stać w korku. Należy też pamiętać, że wielu straciło życie próbując zdobyć DACH ŚWIATA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz