sobota, 13 kwietnia 2013

PUŁAPKI

    Jak wiadomo człowiek żeby żyć jeść musi dlatego tym razem opiszę kilka rodzajów pułapek które mogą pomóc w zdobyciu pożywienia.  Należy jednak pamiętać, że zakładanie wnyków czy pułapek jest  prawnie zabronione w większości krajów na świecie a w warunkach europejskich nigdy nie jest się dostatecznie daleko aby musieć zdobywać pożywienie ze zwierząt. W Polsce wnyki można znaleźć niemal w każdym lesie, sam kilka razy likwidowałem wnyki założone przez jakiś półgłówków(delikatnie powiedziane) najdziwniejsze było to że były one założone blisko miasta przy drodze po której mnóstwo ludzi jeździ nad jezioro. A były to  wnyki założone na bobry w miejscu gdzie bobry wychodzą z żeremia  niewiele dalej znalazłem pętle założone najprawdopodobniej na  sarnę. Kiedy znajdzie się wnyki należy je niezwłocznie usunąć i w miarę możliwości powiadomić o tym  służby leśne. Bardzo pomaga w tym multitool  którym bez problemu będzie można  pociąć drut.  Słyszałem, że na wschodzie polski kiedy porusza się ścieżkami zwierząt należy bardzo uważać na tzw. samopały- jest to rura wypełniona kulkami lub jakimiś gwoźdźmi z ładunkiem prochu, zapłon w tej pułapce działa na zasadzie potykacza tak jak w minach typu claymore.
 Wszelkiego rodzaju pułapki były wykorzystywane już przez ludy pierwotne, w późniejszych czasach traperzy zaczęli wykorzystywać zdobycze cywilizacyjne jak specjalistyczne pułapki na niedźwiedzie.
Pułapkami można łapać ryby, saki, ptaki i wszelkie inne zwierzęta. W rzeczywistości każda osoba walcząca o przetrwanie wykazująca się odrobiną pomysłowości  zaimprowizuje jakąś pułapkę czy to z butelki czy z jakiegoś drutu lub linki.  Przedstawię teraz kilka pułapek wykorzystywanych już przez ludzi pierwotnych.
WIENCIERZ
WIENCIERZ
Wiencierz to pułapka wykorzystywane do połowu ryb. Gdy mamy do czynienia z rybnymi wodami  jest to bardzo wydajna metoda połowu. Polega ona na tym, że ryba wpływa w specjalną konstrukcje bez problemu natomiast nie może już z niej wypłynąć ani się cofnąć. Wiencierz pierwotnie był robiony z zaplecionych drobnych gałązek np. wikliny gdy ma się baniak 5L  starczy odciąć  wlew tak jak byśmy chcieli uzyskać lejek następnie odwracamy go i montujemy, w tak przygotowaną pułapkę można złowić jakąś rybkę.

PUŁAPKA PAJUTÓW
 Ten rodzaj pułapki można wykorzystać i modyfikować  w zależności od potrzeby. Pierwotnie  był to kamień podtrzymywany systemem patyczków które robią za mechanizm spustowy, gdy zwierz potrąci patyk kamień go przygniecie i mamy obiad. Wersja z kamieniem jest raczej przewidziana dla małych zwierząt wielkości królika czy wiewiórki. Gdy  pułapka ma służyć do upolowania większego stworzenia kamień można zastąpić odpowiednio dużą kłodą.
Pułapka Pajutów
W przypadku kłody mechanizmem spustowym jest linka która po potrąceniu uruchamia pułapkę.
 PUŁAPKA WYRZUTNIA
Jest to pułapka działająca na zasadzie pętli  która zaciąga się na zwierzaku a następnie elastyczny drąg wyrzuca go w powietrze i albo od razu go zabija lub uniemożliwia mu dosięgnięcie ziemi jak i zabezpiecza potencjalną zdobycz osoby walczącej o przetrwanie przed jej konkurentami np, lis, wilk, kojot itp.
http://infolific.com/images/wilderness-survival/twitch-up-snare-trap.jpg Ten rodzaj pułapki wykorzystuje się do łapania zwierzyny drobnej królik wiewiórka.

 KOLCE
http://www.survivaljunction.com/images/stories/survival-skills-4.jpg To pułapka działając podobnie jak powyżej tyle, że elastyczna gałąź naszpikowana jest zaostrzonymi gałązkami które po uruchomieniu mechanizmu spustowego i trafieniu zwierzaka po prostu go przebija i doprowadza do natychmiastowej śmierci. Ta pułapka dedykowana jest do zwierząt pokroju jelenia, dzika itp.
PĘTLA
Najłatwiejsza do zrobienia i jedna z najgorszych dla zwierzaka metoda pozyskiwania pokarmu. Polega na założeniu pętli ze sznurowadła, drutu, kabla itp. dostosowana do wielkości zwierzaka na którego zamierza się zapolować np. na królika czy zająca pętla powinna być wielkości zaciśniętej pięści i zawieszona ok 10cm nad ziemią. Linkę trzeba przywiązać do mocnego kija wbitego w ziemię czy jakiegoś krzaka aby ofiara nie mogła się uwolnić z pułapki.
 Na koniec jeszcze raz powtórzę, że nie wolno zakładać wnyków ani żadnych pułapek na żadne zwierzęta żyjące w Polsce jest to prawnie zakazane i niehumanitarne. Wiedzę na temat pozyskiwania zwierzyny należy posiąść tylko w teorii. 
(zdjęcia zaczerpnięte z internetu)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz