piątek, 22 marca 2013

Bushcraft a Survival

Wielu ludzi jeśli w ogóle  wie na czym polega bushcraft to stawia go na równi z tak dziś popularnym survivalem.  Nie jest to do końca prawda ani  też błąd. Prawdziwy survival to sytuacja nie zaplanowana, nieszczęśliwy zbieg okoliczności który zmusił nas do walki o przetrwanie. Dzisiaj mianem survivalu określa się gromadzenie wiedzy na temat umiejętności radzenia sobie w warunkach ekstremalnych jak i  aktywność na świeżym powietrzu.Rozróżniamy kilka rodzajów survivalu:

Survival militarny. Polega na odzwierciedlaniu tego co jest w wojsku czyli utrzymanie formy i przyswajanie sobie umiejętności niezbędnych do wykonania misji. Popularny wśród miłośników ASG
Survival  miejski. Polega na przyswajaniu sobie umiejętności i wiedzy niezbędnej do poradzenia sobie w sytuacjach awaryjnych na terenach zurbanizowanych.Takimi sytuacjami są napady, powodzie, ataki terrorystyczne, wypadki komunikacyjne itp.
Survival zielony. Polega na  przyswajaniu sobie umiejętności niezbędnych do przetrwania na łonie natury. Jest też silnie związany z naturą.
Bushcraft to nie tylko umiejętności niezbędne do przetrwania ale przede wszystkim rozwijanie umiejętności potrzebnych do życia w dzikich ostępach, niezależnie od pory roku.  Polega na umiejętnym wykorzystywaniu narzędzi traperskich takich jak: siekiery,piły i rakiety śnieżne itp.  W harcerstwie istnieje coś takiego jak pionierka która jest silnie związana z umiejętnościami bushcraftowymi które są przydatne do życia w głuszy jak i na co dzień . Bushcraft ma bardzo silny związek z naukami i wierzeniami ludów pierwotnych. Najważniejsze dla mnie w nim jest szacunek  dla natury jak i umiejętne wykorzystywanie darów lasu. (bierz tyle ile jest niezbędne)
Najbliższym rodzajem survivalu mającym wspólne cechy łączące go z bushcraftem to survival zielony.
Najbardziej znanymi przedstawicielami bushcraftu są: Ray Mears, Les Stroud i Mors Kochański
natomiast najbardziej znanym przedstawicielem survivalu jest przez wielu ubóstwiany a przez innych znienawidzony Bear Grylls
Niezależnie od tego jak nazwiemy to co robimy czy survivalem czy bushcraftem  najważniejsze aby  robić to z pasją, szanować naturę i poszerzać swoją wiedzę na temat sztuki życia jak i przetrwania w dziczy.
Mam nadzieje że choć trochę przybliżyłem różnice i podobieństwa między survivalem a bushcraftem.

1 komentarz: